لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۲

یک یوزپلنگ در تصادف جاده ای در استان یزد کشته شد


یک یوزپلنگ در تصادف جاده ای در استان یزد کشته شد
یک یوزپلنگ در تصادف جاده ای در استان یزد کشته شد

یک یوزپلنگ نر در پناهگاه حیات وحش «دره انجیر» استان یزد به هنگام گذر از پهنای جاده ای در این منطقه براثر برخورد با یک خودرو کشته شد.

خبرگزاری سبزپرس به نقل از مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد اعلام کرد این تصادف مرگبار شنبه شب رخ داد و تلاش محیط بانان برای نجات این یوزپلنگ بی فایده بود.

جسد این یوزپلنگ هم اینک برای کالبدشکافی و نمونه برداری به اداره کل حفاظت محیط زیست یزد منتقل شده است.

این یازدهمین یوزپلنگی ست که طی ده سال اخیر براثر تصادفات جاده ای و بی دقتی رانندگان کشته می شود. مجموعا بیش از بیست یوزپلنگ به دلایل گوناگون در سال های اخیر کشته شده اند.

دوستداران محیط زیست و انجمن غیرانتفاعی حفظ یوزها در ایران می گویند تاکنون تلاش این گروه ها برای بستن جاده درون این پناهگاه حیات وحش بی نتیجه مانده است؛ زیرا نیروهای نظامی مستقر در منطقه مانع از ممنوعیت یا محدودیت تردد خودروها بویژه در شب در این منطقه اند.

بنا به آمار رسمی نهاد حفظ حیات وحش سازمان ملل متحد تنها بین هفتاد تا یکصد یوز آسیایی در ایران زندگی می کنند و در صورت عدم تدابیر جدی برای نگهداری آنان، نسل این پستاندار شدیدا در معرض خطر آسیایی که آخرین بازمانده های آن در ایران هستند، نابود خواهد شد.

ویرانی زیستگاه ها و شکار بی رویه و غیرمجاز رسته حیوانات گیاهخوار منطقه، تصادفات جاده ای، شکار مستقیم یوزها و قاچاق حیوان زنده از عوامل اصلی کاهش پستانداران گوشتخوار بویژه یوزپلنگ های آسیایی در این منطقه شده است.

دوستداران محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست کشور را به اهمال، عدم مراقبت و عدم رعایت استانداردهای تعیین شده بخش حفاظت از حیات وحش سازمان ملل متحد در زمینه حیات وحش ایران بویژه یوزها متهم کرده و همچنین می گویند قوه قضاییه نیز خطاکاران و مقصران نابودی نسل یوزها را بی مجازات گذاشته اشت.

XS
SM
MD
LG