لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۲

به دنبال درخواست رئیس‌جمهوری لبنان از مسئولان جمهوری اسلامی؛ احتمال آزادی نزار زکا وجود دارد


میشل عون رئیس جمهوری لبنان از مسئولان جمهوری اسلامی درخواست کرده است نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا را آزاد کنند.

خبرگزاری تسنیم به نقل از «منابع نزدیک به شورای عالی امنیت ملی» نوشت که این درخواست از سوی میشل عون مطرح شده و احتمالا به دلیل «نقش و جایگاه تاثیرگذار رئیس جمهور لبنان در حمایت و پشتیبانی از جریان مقاومت»، درخواست او «با نظر مثبت» بررسی و «به احتمال قوی بزودی اجرایی» می‌شود.

تسنیم مدتی پس از انتشار این خبر بخش مربوط به «منابع نزدیک به شورای عالی امنیت ملی» را از خبر خود حذف کرد.

نزار زکا شهروند لبنانی مقیم آمریکا و فعال اینترنت آزاد در شهریور ۹۴ بازداشت و به اتهام آنچه مقام‌های قضایی ایران «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» می‌نامند، به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۴.۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شد. او به دعوت دولت حسن روحانی و برای حضور در یک کنفرانس به ایران سفر کرده بود.

زمستان گذشته وکیل زکا خبر داده بود که او به مدت ۴۰ روز به سلول انفرادی منتقل شده و از سوی بازجویان وابسته به سپاه پاسداران برای «اعتراف اجباری مقابل دوربین» تحت فشار قرار گرفته بود، اما در نهایت حاضر به اعتراف اجباری نشد و دست به اعتصاب غذا زد.

جمهوری اسلامی تاکنون چندین آمریکایی را زندانی کرده است و مقام‌های ایالات متحده ایران را متهم به «گروگان گرفتن» افراد مختلف، از جمله شهروندان آمریکا، کرده و از حکومت ایران خواسته‌اند تا آنها را آزاد کند.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، مایکل وایت و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG