لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۳

اسرائيل می گويد احمدی نژاد به اسد گفته است جنوب لبنان مرز ايران با اسرائيل است


پرچم جمهوری اسلامی ايران برفراز يک باغ کوهستانی مشرف به اسرائيل در جنوب لبنان. اين باغ هديه تهران به سکنه جنوب لبنان است
پرچم جمهوری اسلامی ايران برفراز يک باغ کوهستانی مشرف به اسرائيل در جنوب لبنان. اين باغ هديه تهران به سکنه جنوب لبنان است

هاآرتض، روزنامه انگليسی زبان اسرائيل زير عنوان «اسرائيل به لبنان گفته است ديدار احمدی نژاد از مرز با اسرائيل تحريک آميز خواهد بود» می نويسد اسرائيل آمادگی های خود را برای سفر هفته آينده محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران به لبنان، که در جريان آن قرار است وی از يک منطقه مرزی آن کشور با اسرائيل ديدن کند، بالا برده است.

اسرائيل از طريق سازمان ملل متحد، ميانجيگران آمريکائی، و فرانسوی از دولت لبنان خواسته است از سفر احمدی نژاد به مرز و درگير شدن او با آنچه که اورشليم تحريک آميز توصيف می کند جلوگيری کند.

رهبر ايران چهارشنبه و پنجشنبه هفته آينده از لبنان ديدن می کند و قرار است به روستاهای بنت جبيل و مارون الراس برود که هر يک در فاصله چند کيلومتری خاک اسرائيل است.

به گزارش روزنامه القدس العربی، چاپ لندن، احمدی نژاد علاقمند است خود را به حصار مرزی برساند و به سربازان اسرائيلی در آن سوی مرز سنگ پرتاب کند.

اوزی آراد، رئيس شورای امنيت ملی اسرائيل، هفته گذشته در ملاقات با ژان ديويد لويت همتای فرانسوی اش از وی خواست اين پيغام را به دولت لبنان برساند که رفتن احمدی نژاد به نزديکی مرز با اسرائيل از ديدگاه اورشليم عملی تحريک آميز محسوب می شود که می تواند ثبات منطقه ای را تضعيف کند، و به همين جهت بهتر است انجام نگيرد. مشابه همين پيام نيز به مقامات آمريکائی داده شده است.

دولت لبنان تا کنون به اين درخواست پاسخ مثبتی نداده است. اما به گزارش وسائل ارتباط جمعی آن کشور در حاليکه ميشل سليمان، رئيس جمهوری لبنان، کلا با ديدار احمدی نژاد مخالف نيست ولی بررسی می کند تا ببيند آيا اين ديدار با موازين ديپلماتيک مطابقت دارد، يا نه، و آيا امنيت لبنان و يا مناسبات لبنان با کشورهای ديگر را تضعيف می کند يا نه، که در اين مورد ظاهرا منظوراسرائيل است.
ديلی استار، روزنامه انگليسی زبان لبنان زير عنوان «نگرانی اسرائيل از برنامه ديداراحمدی نژاد از لبنان» می نويسد رئيس جمهوری ايران که بارها در مورد نابودی قريب الوقوع اسرائيل هشدار داده است انتظار می رود در جريان ديداری دو روزه از لبنان، که روز سيزدهم اکتبر شروع می شود، به مرز جنوبی لبنان با اسرائيل نيز سفر کند.

ايگال پالمر، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائيل، گفت ما شنيده ايم که احمدی نژاد خود را برای ديداری جدی - نظير بازرسی مالکی عمده از املاک خود - آماده می کند. او پيشاپيش به بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه، گفته است جنوب لبنان مرز ايران با اسرائيل است.

سخنگوی وزارت امورخارجه اسرائيل گفت اين موارد بايد موجبی برای نگرانی تمامی کسانی باشد که نگران ثبات در لبنان و خاورميانه اند.

احمدی نژاد قرار است در جريان سفرش، با مقامات لبنانی، و نيزبا سيد حسن نصرالله، رهبر حزب الله، ملاقات کند.

به گفته يک مقام حزب الله به خبرگزاری فرانسه، که خواسته است معرفی نشود، احمدی نژاد از روستاهای قانا و بنت جبيل، و نيز موزه جنگ در منطقه، که اوايل سال توسط حزب الله گشايش يافت، ديدن خواهد کرد.

شيخ علی ياسين، امام جمعه شهر بندری صيدا در جنوب لبنان، می گويد اين پيامی به آمريکا و اسرائيل است که يک نيروی منطقه ای از لبنان حمايت می کند.

اين ديدار هنگامی انجام می گيرد که اسرائيل و فلسطينيان درگير مذاکرات جديد صلحی هستند که اختلاف بر سر شهرک های يهودی نشين، آن را در آستانه سقوط قرار داده است.

ايران که حامی جنبش اسلامی حکمران بر غزه است به گونه ای کينه توزانه با مذاکرات صلح مخالفت می کند.

عناد ميان جمهوری اسلامی و اسرائيل در دوران رياست جمهوری احمدی نژاد که هولوکاست را يک افسانه توصيف می کند و می گويد اسرائيل محکوم به فناست، بيشتر شده است.

برنامه سفر رئيس جمهوری ايران به لبنان همچنين خشم اکثريت پارلمانی لبنان را بر انگيخته است که اعضايش آن را تحريک آميز توصيف کرده اند. فاريس سويد، هماهنگ کننده ائتلاف ۱۴ مارس به خبرگزاری فرانسه گفت پيغام اين است که ايران با اسرائيل هم مرز است. او که ائتلافش تحت رهبری سعد حريری نخست وزير لبنان است، می گويد احمدی نژاد در اين سفر می خواهد بگويد بيروت زير نفوذ ايران است، و لبنان پايگاهی برای ايران در مديترانه.

غضنفر رکن آبادی، سفير ايران در لبنان، می گويد سفر احمدی نژاد با هدف ارتقای هم بستگی و وحدت در ميان لبنانی ها انجام می گيرد.

جمهوری اسلامی در تامين هزينه های مالی بازسازی جنوب لبنان پس از جنگ ۲۰۰۶ بشدت درگير بوده است، و به تازگی نيز برای عرضه کمک های نظامی ابراز آمادگی کرده است.

XS
SM
MD
LG