لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

احمدی نژاد لبنان را مکتب مقاومت در برابر مستکبرین خواند


محمود احمدی نژاد از برای جمعیتی که در بیروت به استقبالش آمده اند، دست تکان می دهد
محمود احمدی نژاد از برای جمعیتی که در بیروت به استقبالش آمده اند، دست تکان می دهد

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در برابر ده ها هزار نفر که در یک زمین فوتبال در جنوب بیروت جمع شده بودند، سخنرانی کرد. جمعیت، که اکثرا طرفداران گروه حزب الله لبنان بودند، هنگامی که او سخن می گفت ابراز احساسات می کردند و پرچم ها را تکان می دادند. احمدی نژاد از اسراییل انتقاد کرد و این کشور را متهم کرد با قتل های بی محابا و حمله به کاروان های حامل کمک ها در آب های بین المللی ، حقوق فلسطینیان را نقض می کند. او همچنن لبنان را یک «مدرسه» مقاومت علیه «مستکبرین» جهان نامید. حسن نصرالله رهبر حزب الله از طریق یک ارتباط ویدیویی سخن گفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی حمایت خود را از ادعای رهبر ایران که اسراییل « نامشروع » است و نباید وجود داشته باشد، ابراز داشت.

احمدی نژاد که روز چهارشنبه در میان استقبال مشتاقانه هزاران لبنانی وارد بیروت شد ، پیشتر در جریان یک کنفرانس خبری با میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان همچنین خواست به « اشغال » سرزمین های لبنان و فلسطینی بوسیله اسراییل پایان داده شود.او در فرودگاه بیروت به نبیه بری، رییس پارلمان لبنان که به استقبالش رفته بود، گفت: دشمنان ایران وقتی می بینند دو ملت در کنار هم ایستاده اند، «وحشت می کنند».

امریکا از سفر بحث انگیز احمدی نژاد که شکاف سیاسی در لبنان را گسترده تر ساخته ، انتقاد کرده است. سخنگوی کاخ سفید گفت این سفر نشان می دهد رییس جمهوری ایران در حالی که کشورش را به تنگنای اقتصادی بیشتر در نتیجه تحریم ها می کشاند، به استفاده از « راه های تحریک آمیز» ادامه می دهد. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا گفت او هر کوششی را برای بی ثبات کردن لبنان رد می کند. کلینتون روز چهارشنبه همچنین گفت امریکا امیدوار است هیچ بازدید کننده ای از لبنان به کاری که بر تنش ها بیافزاید دست نزند.

در کنفرانس خبری، سلیمان خواهان تقویت مناسبات بین دو کشور شد. ایران کمک های مالی عمده ای به لبنان می کند، و انتظار می رود ۴۵۰ مییلون دلار در بخش های انرژی و آب لبنان سرمایه گذاری کند. بر خی از اعضای اکثریت پارلمانی لبنان ، که از غرب طرفداری می کنند، از احمدی نژاد بدلیل حمایت از حزب الله انتقاد کرده اند ، و او را متهم کرده اند که لبنان را بعنوان «یک پایگاه ایران در مدیترانه» تصویر می کند.

یک بخش برجسته دیگر دیدار رییس جمهوری ایران، گشتی در جنوب لبنان در روز پنجشنبه است. او از روستاهایی که در جریان جنگ حزب الله با اسراییل در سال ۲۰۰۶ آسیب دیدند دیدن خواهد کرد. همچنین انتظار می رود به یک ناحیه مرزی ، که طرفداران حزب الله از آنجا به سمت اسراییل سنگ می اندازند، برود.

دولت اوباما ایران را از سنگ پرانی در منطقه برحذر داشته است. واشنگتن ایران را به تضعیف دولت وحدت ملی لبنان متهم می کند، اما می گوید به حق بیروت برای توسعه مناسبات با تهران احترام می گذارد.

XS
SM
MD
LG