لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

دو سازمان حقوق‌ بشری: جمهوری اسلامی طی دو ماه دست‌کم ۹۴ ایرانی را اعدام کرده است


به گزارش سازمان عفو بین‌الملل و بنیاد عبدالرحمن برومند، در ژانویه و فوریه سال جاری دست‌کم ۹۴ نفر در ایران اعدام شدند
به گزارش سازمان عفو بین‌الملل و بنیاد عبدالرحمن برومند، در ژانویه و فوریه سال جاری دست‌کم ۹۴ نفر در ایران اعدام شدند

دو سازمان حقوق بشری می‌گویند دست‌کم ۹۴ شهروند ایرانی از جمله یک عرب، ۱۴ کُرد، و ١٣ بلوچ طی دو ماه نخست سال جاری میلادی توسط جمهوری اسلامی اعدام شد‌ه‌اند.

عفو بین‌الملل و بنیاد عبدالرحمن برومند روز پنجشنبه با انتشار این آمار اعلام کردند جمهوری اسلامی از مجازات اعدام به عنوان یک ابزار سرکوب علیه ایرانیان، به‌ویژه اقلیت‌های قومی، استفاده می‌کند.

رویا برومند، مدیر اجرایی بنیاد عبدالرحمن برومند، در این ارتباط با اشاره به «مقیاس وحشتناک» شمار اعدام‌ها در ایران گفت این رویه جمهوری اسلامی نه تنها به منزله حمله به حق زندگی و تلاشی بی‌شرمانه برای سرکوب بیشتر اقلیت‌های قومی بلکه برای گسترش ترس میان مخالفان حکومت نیز است.

  • اعدام پس از محاکمه‌های ناعادلانه و شکنجه

به گزارش عفو بین‌الملل، اواخر فوریه یک زندانی عرب به نام حسن عبیات در زندان سپیدار اهواز و یک زندانی کُرد به نام آرش (سرکوت) احمدی در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه اعدام شدند.

بنا بر این گزارش، هر دو نفر پس از بازداشت در معرض شکنجه و بدرفتاری قرار گرفتند و اعتراف اجباری کردند.

در هفته‌های اخیر، همچنین دست‌کم شش زندانی عرب به نام‌های علی مجدم، معین خنفری، محمدرضا مقدم، سید سالم موسوی، سید عدنان موسوی، و حبیب دریس و همچنین شش زندانی بلوچ به نام‌های شعیب میربلوچ‌زهی ریگی، کامبیز خروت، ابراهیم ناروئی، منصور حوت، نظام‌الدین حوت، و منصور دهمرده به اعدام محکوم شده‌اند. اتهام برخی از این شهروندان محکوم به اعدام، مشارکت در تظاهرات در پی کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی عنوان شده است.

دیانا الطحاوی، معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل، نیز ضمن محکوم کردن صدور و اجرای حکم اعدام و استفاده سیستماتیک از شکنجه در ایران، از دولت‌های جهان خواست صلاحیت قضایی جهانی را علیه تمامی مقامات ایرانی مظنون به دست داشتن در نقض حقوق بشر اعمال کنند.

XS
SM
MD
LG