لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

برنامه صفحه آخر؛ وحید حقانیان و توهینی که پاسخی از دستگاه قضایی دریافت نکرد


برنامه صفحه آخر جمعه ۱۷ آذر به بررسی حقوقی توهین دستیار اجرایی رهبر جمهوری اسلامی به معاون اول رئیس جمهوری ایران و پیشینه او اختصاص داشت.

وحید حقانیان، دستیار اجرایی آیت الله خامنه‌ای و یکی از نزدیک ترین افراد به او، پس از زلزله کرمانشاه و در پی انتقاد اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری از مسکن مهر، به شدت سخنان آقای جهانگیری انتقاد کرد و او را لعنت کرد. حقانیان گفت: «خدا لعنت کند آقای جهانگیری را که تخم لق سیاسی را درباره مسکن مهر گذاشت»

این سخنان در حالیست که دستگاه قضایی ایران در بسیاری از موارد انتقادها علیه مسئولان را برنمی‌تابد و به راحتی منتقدان را به اتهام توهین به مسئولان به زندان می اندازد.

در برنامه صفحه آخر، محمد اولیایی فرد، وکیل دادگستری گفت که طبق قانون، تعیین اینکه سخن بیان شده توهین بوده است یا لعن، با قاضی است. به گفته او، توهین به افراد و مسئولان، ۷۴ ضربه شلاق یا جزای نقدی دارد اما لعن و نفرین موضوعی جداگانه است.

به گفته این وکیل دادگستری، اینکه وحید حقانیان بگوید خدا لعنت کند معاون اول رئیس جمهوری را، موردی نیست که در قانون پیش بینی شده باشد و باید قاضی تشخیص دهد که لعن و نفرین بوده است یا نه.

در ادامه برنامه به سخنان روحانیون برجسته در مورد حرام بودن لعن مسلمان اشاره کردند. رحمت الله بیگدلی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز گفته بود که لعن مسلمانی که گناه و فسق علنی انجام دهد هم جایز نیست چه رسد به برادر دو شهید و معاون اول رئیس جمهوری که خود از رجال سیاسی کشور است. به گفته او این سخنان حقانیان گناه کبیره است.

محمد اولیایی فرد، وکیل دادگستری نیز گفت که لعن از نظر فقها فعل حرام است، قاضی هم می تواند به عنوان فعل حرام برای آن مجازات در نظر بگیرد. طبق قانون مجازات اسلامی مجازات فعل حرام از ۱۰ روز تا دو ماه حبس یا ۷۴ ضربه شلاق است.

او توضیح داد که البته برخورد با توهین و لعن، شاکی خصوصی می‌خواهد اما در این مورد چون لعن به معاون اول رئیس جمهوری باز می‌گردد توهین مشدد است و دادستان می تواند اعلام جرم کند. چنانکه در سال ۸۸ دهها نفر به اتهام توهین به احمدی‌نژاد، آن هم به دلیل بیان انتقادات یا سخنانی بسیار سبکتر از این، حکم زندان گرفتند و برخی از آنها تا دو سال در زندان ماندند.

همه اینها در حالیست که ظاهرا هیچ دستگاهی با آقای حقانیان در پی سخنانش برخورد نکرده است. وحید حقانیان پس از انتشار آن ویدئو، ویدئوی دیگری منتشر کرد و در آن گفت که قصد جسارت به معاون اول رئیس جمهوری را نداشته است، اما در همان ویدئو گفت: «ظاهرا به آقای جهانگیری برخورده است»؛ سخنی که نشان می دهد او از گفته‌های پیشین خود پشیمان نیست.

در ادامه برنامه به پیشینه وحید حقانیان، اشاره شد و اینکه او از رانندگی برای عبدالله جاسبی و بعد رانندگی برای علی خامنه‌ای در دهه ۶۰ به مرور به فرد مورد اعتماد خامنه‌ای تبدیل شد و در پی رهبر شدن خامنه‌ای، او نیز قدرت گرفت. حال حقانیان که با ازدواج با یکی از نزدیکان محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر خامنه ای، نسبت فامیلی نیز با گلپایگانی و خامنه ای پیدا کرده است، مهره‌ای امنیتی در بیت رهبر است که در مهندسی انتخابات و اقدام برای حصر مخالفان گرفته تا مسائل امنیتی دیگر دخالت می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG