لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

برنامه صفحه آخر؛ مسکن مهر و خانه هایی که در زمین لرزه کرمانشاه ویران شد


بخشی از برنامه صفحه آخر جمعه ۲۶ آبان به موضوع ویران شدن خانه‌های پروژه مسکن مهر در جریان زمین لرزه اخیر کرمانشاه اختصاص داشت.

در این بخش، اشاره شد که خانه‌های مسکن مهر که همگی تازه ساز محسوب می‌شوند در شهرهایی نظیر سرپل ذهاب و اسلام آباد غرب تخریب شده و قابل سکونت نیستند. این در حالیست که خانه‌ها باید در برابر زمین لرزه مقاوم می‌بودند.

نمایندگان شهرهای مختلف استان کرمانشاه به خبرگزاری‌ها گفته اند که دیوارهای حائل در خانه‌های مسکن مهر فروریخته و این خانه‌ها قابل سکونت نیستند.

در برنامه همچنین به برنامه‌های پیشین اشاره شد که در آن پروژه مسکن مهر و مشکلات فراوان آن بررسی شده بود؛ پروژه ای که با نظر کارشناسان باید شامل ۲۵ هزار خانه می‌شد اما محمود احمدی‌نژاد در جلسه هیات دولت این نظر را رد کرد و دستور که یک میلیون و ۵۰۰ هزار خانه در آن پروژه ساخته شود.

در بخش دیگر برنامه اشاره شد که در هنگام اجرای پروژه مسکن مهر، با نظر علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی، برای کاهش هزینه‌های مسکن مهر تصمیم گرفته شد که هزینه‌های نظارت کاهش داده شود که این موضوع موجب کاهش کیفیت مسکن مهر شد.

نکته دیگر، انتقاد نماینده اسلام آباد غرب از بانکها در ارسال اخطاریه برای زلزله زدگان صاحب مسکن مهر بود. به گفته این نماینده مجلس، برخی بانکها پس از زلزله اخیر کرمانشاه به صاحبان خانه‌های مسکن مهر برای پرداخت اقساط آنها اخطاریه دادند. این در حالیست که زلزله زدگان حتی جایی برای سکونت ندارند چه رسد به امکان پرداخت قسط خانه‌ای که ویران شده است.

بخش دیگری از برنامه به مانع تراشی ماموران از کمک رسانی مستقیم مردم به زلزله زدگان و بی اعتمادی مردم به نهادهای حکومتی امدادرسان اختصاص داشت.

شهروندی که از کرمانشاه تماس گرفته بود به صدای آمریکا گفت که در برخی نواحی ماموران از کمک رسانی مستقیم مردم به زلزله زدگان جلوگیری می‌کنند. این درحالیست که به گفته این شهروند، بسیاری از مردم به سازمانهای حکومتی اعتماد ندارند و تصمیم گرفته‌اند که مستقیما به زلزله زدگان کمک کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG