لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

برنامه صفحه آخر؛ محمد شریعتمداری، از نهادهای اطلاعاتی تا وزارت بازرگانی سه دولت


برنامه صفحه آخر ۲۸ مهر ماه به نحوه پیشرفت محمد شریعتمداری، وزیر کنونی صنعت، معدن و تجارت اختصاص داشت و اینکه زمینه امنیتی او چه تاثیری در پیشرفت مداوم این وزیر دولت روحانی گذاشت.

در این برنامه توضیح داده شد که محمد شریعتمداری که در سال اول انقلاب ۱۸ ساله بود، به واسطه حضور در خانواده‌ای از آیت الله زاده‌ها در جمع انقلابیون نفوذ کرد و عضو کمیته استقبال از آیت الله خمینی شد.

او در ادامه به عضویت کمیته انقلاب اسلامی در آمد که زیر نظر آیت الله مهدوی کنی اداره می‌شد. محمد شریعتمداری با همین روند به جمع افراد اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی پیوست و در بیشتر نهادهای امنیتی عضویت پیدا کرد.

او در ۲۱ سالگی یک پست اطلاعاتی در دفتر نخست وزیری رجایی گرفت، پس از آن هم به افراد موسس وزارت اطلاعات پیوست و زیر نظر محمد ری شهری، نخستین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی فعالیت کرد.

او از آن به بعد همواره رابطه کاری بسیار نزدیکی با محمد ری شهری داشت.

در این برنامه اشاره شد که محمد شریعتمداری که در بستر اطلاعاتی امنیتی جمهوری اسلامی رشد کرد، چگونه وارد بخش های مختلف نظام شد.

او پس از آغاز رهبری آیت الله خامنه‌ای، برای انجام امور بازرسی و اطلاعاتی در دفتر رهبری مشغول به کار شد. از سال ۶۹ هم رسما مسئول نظارت و حسابرسی دفتر رهبر شد.

در دهه ۷۰ خورشیدی که محمد شریعتمداری به معاونت وزارت بازرگانی دولت هاشمی رفسنجانی مصوب شد، فعالیت‌های اقتصادی وزارت اطلاعات هم توسعه پیدا کرد. همزمان، محمد ری شهری هم که نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سازمان حج و زیارت بود شریعتمداری را به سمت مسئول بازرسی و نظارت آن سازمان منصوب کرد.

آقای شریعتمداری در دولت خاتمی وزیر بازرگانی شد و در حقیقت آقای خاتمی فردی بود که با انتخاب شریعتمداری به عنوان وزیر، به او وجهه اصلاح طلبی هم داد. این هم در حالی بود که آقای شریعتمداری اصلا در حزب ری شهری موسوم به جمعیت دفاع از ارزش‌های انقلاب که روح الله حسینیان هم در آن مسئولیت داشت، به عنوان معاون اقتصادی فعالیت می کرد.

حضور شریعتمداری در وزارت بازرگانی منافعی را هم برای ری شهری داشت از جمله اینکه نمایندگی بی ام و در ایران با مشارکت موسسه ری وابسته به آستان شاه عبدالعظیم اقدام به واردات خودرو کرد تا آن موسسه در سود واردات خودروی بی ام و سهیم باشد.

شریعتمداری در دولت احمدی نژاد پست دولتی نداشت اما خامنه‌ای با انتصاب او به عنوان رئیس کمیسیون اقتصادی شورای راهبردی روابط خارجی، به او پست جدیدی داد.

شریعتمداری در سایه پیشینه امنیتی و اطلاعاتی خود پست‌های مختلف و نامربوط به هم فراوانی در جمهوری اسلامی گرفت که نشان از اعتماد دستگاه‌های نظام تنها به اطلاعاتی ها دارد.

او که در کابینه اول حسن روحانی معاون اجرایی بود حال وزیر صنعت و معدن و تجارت کابینه دوم روحانی است، در واقع تنها یکی از اعضای امنیتی و اطلاعاتی دولت روحانی است؛ بجز خود حسن روحانی که سابقه دبیری شورای عالی امنیت ملی را داشته است، علی یونسی، علی ربیعی، حسام الدین آشنا، عباس آخوندی، رحمانی فضلی، آوایی، سلطانی فر، رضا صالحی امیری ، محمود واعظی، جهرمی، چیت چیان، پورمحمدی و طیب نیا اعضای دولت‌های اول و دوم روحانی هستند که سابقه مشخص امنیتی و اطلاعاتی دارند.

نکته جالب پایانی برنامه اما حضور داماد کم سن و سال محمد شریعتمداری در فعالیت‌های بازرگانی و صنعتی است. محمد هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری وزیر صنعت دولت روحانی، در کار تولید لوازم صوتی تصویری است و از سرمایه گذاران سریال شهرزاد بوده است. آن هم در حالی که او ادعا کرده است از اوایل دهه هشتاد وارد این فعالیت صنعتی و تجاری شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG