لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

برنامه صفحه آخر/ ناتوانی دولت در برخورد جدی با قاچاق همزمان با اعطای امتیازات ویژه به سپاه


برنامه صفحه آخر این هفته، جمعه دهم شهریور به نقش نهادهای قدرت در قاچاق کالا و ناتوانی دولت در برخورد با این قاچاق اختصاص داشت.

در این برنامه به سخنان علیرضا جمشیدی، که تا زمستان گذشته رئیس سازمان تعزیرات حکومتی بود، اشاره شد. آقای جمشیدی در سخنانی تاکید کرد که قاچاق کالا که این روزها به معضل بزرگ اقتصاد ایران تبدیل شده است از مبادی رسمی صورت می‌گیرد. به گفته او ۹۸ درصد از موارد قاچاق در ایران کشف نمی شود. او همچنین گفت که رسیدگی به موضوع قاچاق در ایران جدی نیست.

در ادامه برنامه، به ناتوانی دولت در برخورد با قاچاق از مبادی رسمی اشاره شد و اینکه یکی از دلایل این ناتوانی، دست داشتن نهادهای قدرتمند وابسته به رهبر جمهوری اسلامی در قاچاق است.

در بخشی از برنامه همچنین گزارشی از بارگیری و صادرات پنهانی خاک مرغوب اما خام ایران به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس منتشر شد. صادرات این خاک که به قیمت ناچیز صورت می گیرد موجب کسادی بازار فروش سیمان به آن کشورها شده است چرا که این خاک در تولید سیمان در همان کشورها به کار گرفته می‌شود.

با وجود پخش این فیلم در تلویزیون دولتی ایران، مدیر عامل کارنامه ای که پنهانی خاک را صادر می‌کرد، این اقدام را تکذیب کرد.

امتیاز واردات خودرو به سپاه

در بخش دیگری از برنامه صفحه آخر دهم شهریور، گزارشی از واردات گسترده حدود ۱۳۰ هزار دستگاه خودرو از کره جنوبی توسط سپاه پاسداران بدون پرداخت تعرفه و حق گمرکی پخش شد.

این خودروهای هیوندایی و کیا که هر کدام بیش از ۲۰۰ میلیون در بازار قیمت دارد توسط سپاه وارد شده و در پارکینگ بسیار بزرگی در محدوده پارچین در شرق تهران قرار داده شده‌اند.

گفته می‌شود که خودروها با تصویب ستاد تدابیر اقتصادی در ازای بخشی از طلب نفتی ایران از کره جنوبی وارد شده اما سوال اینجاست که چرا رانت واردات بدون پرداخت عوارض و کمرگی به سپاه پاسداران داده شده و نهادهای دولتی که طرف معامله نفتی به کره بوده اند این واردات را انجام نداده‌اند؟

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG