لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

صفحه آخر ۱۸ اوت؛ پیشینه اطلاعاتی و مالی وزیر ارتباطات جدید


برنامه صفحه آخر جمعه ۱۸ اوت به بررسی پیشینه وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت ارتباطات بستگی داشت.

محمد جواد آذری جهرمی، گزینه ای که حسن روحانی برای وزارت ارتباطات معرفی کرده بود از مدیران وزارت اطلاعات ایران و مسئول تجهیز این وزارتخانه به امکانات شنود بود.

سابقه او موجب شد که در دوره بررسی توانایی او در مجلس اخبار متعددی در رسانه‌ها، از جمله وبسایت آمد نیوز، از نقش او در سرکوب و شنود مخالفان منتشر شود.

سام محمودی سرابی، سردبیر آمدنیوز، در مورد سوابق اطلاعاتی محمد جواد آذری جهرمی به برنامه صفحه آخر گفت که آقای جهرمی از اوایل دهه هشتاد سابقه حضور در پایگاه بسیج مقداد را داشته است. او که از خانواده شهید بوده در جریان ورود به وزارت اطلاعات با مخالفت دکتر لواسانی مدیر شرکت روان پویا، مواجه شد. شرکت روان پویا باید کارکنان وزارت را از نظر سلامت روانی بررسی کند. آقای جهرمی به عنوان یک شخصیت خودسر و اخلال گر موفق به عبور از آزمون آن شرکت نشد اما حاج صابر، از کارکنان قدیمی وزارت اطلاعات فرم نشان او را پر کرد و امضا کرد تا آقای جهرمی پیش از سال ۱۳۸۳ به وزارت اطلاعات راه یابد.

در اردیبهشت سال ۸۸ معاون امنیتی وزارت اطلاعات، آقای جهرمی(با نام مستعار ناظری) را برای تجهیز زیرساخت‌های شنود به سازمان اطلاعات سپاه معرفی کرد.

سردبیر آمد نیوز در بخش دیگری از سخنان خود به کارمزدهای محمد جواد آذری جهرمی در زمان حضور در وزارت اطلاعات از محل شرکت‌های «کفا» و «زعیم» اشاره کرد و گفت که او از پورسانت‌های ۱۰ درصدی آقای جهرمی از معاملات در وزارت اطلاعات بابت خرید تجهیزات ارتباطی خبر دارد.

به گفته او، آقای جهرمی همچنین با افرادی در سازمان اطلاعات سپاه ارتباط داشت که به تازگی به دلیل فساد مالی از این سازمان کنار گذاشته شدند.

سردبیر آمدنیوز با اشاره به همکاری آقای جهرمی و حمید رضا عارف، فرزند محمد رضا عارف، در جریان ورود اپراتور دوم اشاره کرد. آقای عارف دوره ای وزیر ارتباطات و پس از آن معاون اول دولت خاتمی بود.

به گفته سام محمودی سرابی، هنگامی که ترک سل برای عقد قرارداد اپراتور دوم معرفی شده بود، آقای جهرمی در گزارش مفصلی اعلام کرد که تجهیزات ترک سل توسط اسرائیل ساخته شده است. این گزارش او مانع عقد قرارداد با ترک سل شد. سپس او با همکاری پسر عارف برای آوردن اپراتور دوم به ایران راهی آفریقای جنوبی شد.

به اعتقاد بسیاری، محمد جواد آذری جهرمی که روز یکشنبه رای اعتماد مجلس را دریافت کرد و رسما وزیر ارتباطات شد، با نگاه امنیتی و اطلاعاتی به فضای مجازی وارد این وزارتخانه شده است و همین نگاه امنیتی موجب شده که او با وجود داشتن لیسانس برق، برای اداره وزارت ارتباطات معرفی شود.

برنامه کامل صفحه آخر را اینجا ببینید:

صفحه آخر ۱۸ اوت ۲۰۱۷ : پیشینه ی اطلاعاتی وزیر پیشنهادی ارتباطات!
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:54:00 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG