لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

صادق لاریجانی : به اندازه کافی از «سران فتنه» پرونده داريم


رئیس قوه قضائیه بار دیگر وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران را فتنه خواند و گفت:« در همين فتنه اخير کسانی به نظام ظلم کردند و لطمات جبران ناپذيری را به نظام وارد کردند. البته نظام ما دارای ريشه و قدرتی است که از اين ضربات لطمه نمی ‌بيند ولی بالاخره تاثير گذاشته است.»

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در نطقی در همایش دادستان های عمومی و انقلاب سراسر کشور با عنوان «نقش دادستان در صیانت از حقوق عمومی و تأمین امنیت»، گفت به اندازه کافی از سران فتنه پرونده داریم. او خطاب به کسانی که آنان را «سران فتنه» نامید گفت اگر نظام با شما مماشات و ملاطفت می کند، حمل بر نفهمیدن نکنید.

رئيس دستگاه قضائیه با طرح اين سوال که دادستان به عنوان مدعی‌العموم، مدعی‌العموم دولت است يا مردم؟ تصريح کرد:«به نظر بنده اگر يک حکومتی مردم ‌سالار باشد و بر اساس خواست مردم‌ روی کار آمده باشد، نفس اين نظام و حکومت از حقوق عمومی است».

او همچنین گفت:«چه کسی گفته حقوق نظام از حقوق ملت جدا است؟ در حکومتهای مردم سالار، دولتها نماينده‌ی مردم هستند. همانطور که بايد از حق مردم دفاع کنيم بايد از حقوق نظام هم دفاع کنيم».

آقای لاریجانی در ادامه می پرسد:«آيا اگر نظام يک کشور مردم سالار و دينی مورد ظلم قرار بگيرد وظيفه‌ای نداريم؟ دفاع ما از حقوق نظام و حکومت دينی و مردم سالار نياز به استدلال جديد ندارد و تحت عناوين مطرح در قانون اساسی و قوانين موضوعه قابل درج است».

صادق لاریجانی بار دیگر وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران را فتنه خواند و گفت:« در همين فتنه اخير کسانی به نظام ظلم کردند و لطمات جبران ناپذيری را به نظام وارد کردند. البته نظام ما دارای ريشه و قدرتی است که از اين ضربات لطمه نمی ‌بيند ولی بالاخره تاثير گذاشته است. کشورهای غربی اين موارد را دست آويزی به حقوق ملت و کشور قرار دادند».

صادق لاریجانی بار دیگر سران جنبش سبز را به دروغگویی درباره وقوع تجاوز به زندانیان در بازداشتگاه ها متهم کرد.

صادق لاریجانی گفت:«کسانی که بنا را گذاشته بودند که هر روز دروغی را رواج دهند و دولت، قوه قضائیه و نظام را مورد سوال قرار دهند، چیزهایی را به عنوان تجاوز در بازداشتگاه‌ها مطرح کردند که همه کذب محض بود»

پیشتر مهدی کروبی از قوه قضائیه و رئیس آن خواسته بود به گزارش‌های منتشر شده درباره تجاوز به برخی از بازداشت‌شدگان پس از انتخابات در زندان ها رسیدگی کند.

در پاسخ به این درخواست، رئیس قوه قضاییه گروهی سه‌ نفره تشکیل داد که پس از گفت و گو با آقای کروبی، خواستار برخورد با وی شد و در پی آن، دفتر کمیته رسیدگی به آسیب‌ دیدگان پس از انتخابات پلمب و اعضای آن بازداشت شدند و مدارک آن نیز توقیف شد. پس از تعطیلی روزنامه اعتماد ملی، ارگان حزب اعتماد ملی متعلق به مهدی کروبی، آقای کروبی اعلام کرد که از پیگیری قوه قضائیه در این مورد ناامید شده است.

صادق لاریجانی همچنین ضمن اشاره به ناآرامی های اخیر و «پیچیده بودن مسائل سیاسی در ایران» و با بیان این که اخلال در امنیت اجتماعی جرم است و یکی از وظایف دستگاه قضایی کشف جرم و مقابله با آن است خطاب به قضات تأکيد کرد:«درست است که نبايد حکم قاضی سياسی باشد و سياسی کاری نکند ولی اگر خودتان به اين بصیرت برسید که اگر کسی در امنیت کشور اخلال می کند باید با آن برخورد کنید».

رئيس دستگاه قضائیه جمهوری اسلامی کشورهای غربی را به سوء استفاده از «جریان های اخیر در ایران» متهم کرد و خطاب به چهره های شاخص معترض در داخل ایران گفت:«وقتی شما حرفی می ‌زنيد کشورهای غربی آن را به عنوان به هم ريختگی نظام مطرح می‌کنند. اين چه نحو برخورد با نظام است؟»

صادق لاریجانی در ادامه گفت:« اين چه فهم و بصيرتی است که ۳۰ سال پس از انقلاب به دانشجو می‌گويند اگر ۱۶ آذر نشد ۱۷ و ۱۸ آذر ....اينها خلاف امنيت کشور و از جرائم مسلم است».

میرحسین موسوی، نامزد معترض به انتخابات ریاست جمهوری و از رهبران جنبش سبز ایران، در آستانه ۱۶ آذر روز دانشجو، در واکنش به هشدارهای مقام‌های جمهوری درباره تظاهرات مخالفان گفته بود: «۱۶ آذر دانشگاه را تحمل نمى‌كنيد. ۱۷ آذر چه مى‌كنيد؟ ۱۸ آذر چه مى كنيد؟ چشمانى را كه در صحن دانشگاه به رزمايش‌‌هاى بى‌فايده افتاده و آنها را نشانه ترس يافته چگونه تسخير مى ‌كنيد؟ اصلا همه دانشجويان را ساكت كرديد، با واقعيت جامعه چه خواهيد كرد؟»

در اين همايش مسئولان عالی دستگاه قضايی از جمله رئيس ديوان عالی کشور، دادستان کل کشور، دادستان ويژه روحانيت، دادستان انتظامی قضات، رئيس سازمان زندانها، رئيس دادگستری استان تهران، دادستان تهران، رئيس سازمان ثبت، رئيس سازمان پزشکی قانونی و سردار رادان جانشين فرمانده نيروی انتظامی و سعيد مرتضوی دادستان سابق تهران حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG