لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۲

منابع کارگری در ایران از آزادی «اسماعیل بخشی» خبر دادند


اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه در تجمعات اعتراضی بازداشت شده بود
اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه در تجمعات اعتراضی بازداشت شده بود

گزارش‌ها حاکی از آزادی اسماعیل بخشی، کارگر زندانی نیشکر هفت تپه در ایران است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه اعلام کرد که براساس خبرهای رسیده اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه روز چهارشنبه از زندان آزاد شده است.

در حال حاضر جزئیات بیشتری از آزادی این کارگر منتشر نشده است اما هنوز خبری از وضعیت «علی نجاتی» دیگر کارگر بازنشسته زندانی و «سپیده قلیان» فعال مدنی در دست نیست.

پیش از این خبرهایی از شکنجه این افراد منتشر شده بود و یک منبع آگاه به صدای آمریکا اعلام کرده بود که ضرب و شتم این بازداشت شدگان قطعی است، چون خانواده آنها بعد از ملاقات این وضعیت را تایید کرده بودند.

اسماعیل بخشی نماینده کارگران شرکت هفت تپه که در تجمعات کارگری حضور داشت و درباره مشکلات صنفی سخن می گفت و از سوی دستگاه‌ قضایی برای او پرونده امنیتی تشکیل شده بود. وکیل این کارگر پیش از این اعلام کرده بود که اجازه دفاع از این کارگر زندانی را به او نداده ‌اند.

فیلمی از سخنان «اسماعیل بخشی» از کارگران معترض «نیشکر هفت‌تپه» قبل از دستگیری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

بازداشت کارگران در ایران از سوی دستگاه‌های امنیتی با واکنش جوامع بین المللی همراه شده است به طوری که کنفدراسیون بین المللی کارگران در کپنهاگ با صدور یک قطعنامه فوری، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران زندانی شده بود.

همچنین دانشجویان نیز در هفته‌های اخیر در تجمعات خود به بازداشت کارگران و معلمان اعتراض کرده بودند. شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل نیز از جمله افرادی بود که در نامه‌ای خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه‌ وضعیت حقوق بشر در ایران، از او خواست تا نسبت به آزادی کارگران بازداشت شده در ایران اقدام کند.

پیش از این نیز اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه و کارگران گروه ملی فولاد اهواز از سوی تشکل های صنفی و جوامع بین المللی از جمله وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا مورد حمایت قرار گرفته بود.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG