لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۵

بازداشت تعدادی از کارگران معترض مس میدوک در پی اعتراض به کارفرما


در پی بازداشت چند تن از کارگران معترض مجتمع مس میدوک در شهربابک استان کرمان، گروهی از کارگران این مجموعه در حمایت از بازداشت شدگان تجمع کردند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، سه شنبه ۲۲ آبان گزارش داد که گروهی از کارگران مجتمع مس میدوک با تجمع در محدوده مصلی شهربابک خواستار آزادی هفت کارگر معترضی شدند که از شنبه بازداشت شده اند.

از ابتدای آبان حدود ۶۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری معادن مس شهربابک در انتقاد به شرایط نابرابر مزدی اعتراضاتی برپا کرده‌اند. بر اساس شکایتی که از سوی کارفرما در همین رابطه در مراجع قضایی مطرح شد، هفت نفر از کارگران بازداشت شدند.

علی اسدی، نماینده شهر بابک، به ایلنا گفت که دو تن بازداشت شدگان به قید وثیقه آزاد شده اند.

از سوی دیگر، گزارشها حاکی از آن است که اعتصاب و تجمع کارگران نیشکر هفت تپه روز سه شنبه در نهمین روز خود ادامه یافت.

کارگران نیشکر هفت تپه که به پرداخت نشدن سه ماه دستمزد اعتراض دارند، معتقدند که کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند.

در سالهای اخیر، رکود اقتصادی و سوء مدیریت بسیاری از واحدهای تولیدی ایران را به ورشکستگی کشانده که موجب پرداخت نشدن چندین ماه دستمزد به کارگران این تولیدی ها شده است. این مشکلات موجب اعتراض های گسترده کارگری در مناطق مختلف ایران شده است به طوری که برآورد می‌شود در یک سال و نیم گذشته بیش از شش هزار تجمع اعتراضی کارگری برپا شده باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG