لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

مقامات قضایی وثیقه کارگران هفت تپه را دوبرابر کردند؛ ۶ کارگر همچنان در بازداشت هستند


تصویری از اعتصاب کارگران هفت تپه در روز سه شنبه ۲ مهرماه ۹۸
تصویری از اعتصاب کارگران هفت تپه در روز سه شنبه ۲ مهرماه ۹۸

گزارش‌ها حاکی است که همچنان شش نفر از کارگران هفت تپه به خاطر افزایش مبلغ وثیقه همچنان در بازداشت به سر می برند.

سندیکای کارگران هفت تپه روز دوشنبه ۱۵ مهرماه گزارش داد که دادستان و رئیس دادگستری شوش با وثیقه های کارگران بازداشت شده موافق نکرده و حتی وثیقه‌های قبلی این کارگران «دوبرابر» افزایش یافته است.

براساس این گزارش برای محمد خنیفر کارگر بازداشتی مبلغ ۱۰۰ میلیون، یوسف بهمنی ۸ میلیون تومان، ابراهیم عباسی منجزی و مسلم چشم خاور۷۰ میلیون، محمود خدایی ۵۰ میلیون و ایمان اخضری ۶۰ میلیون تومان وثیقه اعلام شده است.

سندیکای کارگران هفت تپه همچنین اعلام کرد که در یک ماه گذشته هشت پرونده برای کارگران نیشکر هفت‌تپه در دادگستری شوش باز شده است.

بنابر این گزارش شاکی کارگران این شرکت در واقع امید اسدبیگی کارفرمای سابق شرکت هفته تپه است.

منابع کارگری همچنین از ارجاع پرونده کارگران بازداشتی نیشکر هفت تپه به دادگاه شوش خبر داده‌اند. براساس این گزارش‌ها ۶ کارگر بازداشتی هفت تپه به همراه وکیل خود فرزنه زیلابی در شعبه دوم دادیاری دادگستری شهرستان شوش حضور یافته و به آن‌ها تفهیم اتهام شده است.

اعتراضات کارگران هفت تپه از سال ۹۷ به صورت گسترده آغاز شد، ولی این اعتراضات با برخورد امنیتی و قضایی از سوی حکومت روبرو شد. اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه از جمله کارگرانی بود که پس از بازداشت، اعلام کرد مورد شکنجه قرار گرفته است و برای دومین بار بهمن ماه سال گذشته دستگیر شد.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG