لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه و فولاد بویرصنعت در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد


تجمع گروهی از کارگران نیشکر هفت تپه
تجمع گروهی از کارگران نیشکر هفت تپه

کارگران چند مجتمع تولیدی در ایران در اعتراض به عقب افتادن دستمزدهای خود تجمع کردند.

بر اساس اخبار و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، روز یکشنبه ۱۷ تیر تعدادی از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه مقابل شرکت تجمع کرده و در اصلی شرکت را مسدود کردند.

این کارگران که نِی‌بُرهای شرکت نیشکر هفت‌تپه هستند، به پرداخت نشدن چند ماه دستمزد خود اعتراض داشتند.

در سال‌های اخیر کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند که در برخی موارد به بازداشت کارگران معترض منجر شده است.

شرکت نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی سازی در سال ۹۴ با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است.

در تجمعی دیگر، گروهی‌‌‌ از کارگران‌ کارخانه‌‌ فولاد بویرصنعت یاسوج برای چندمین بار در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات‌ خود از این کارخانه مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

یکی از این کارگران به خبرگزاری ایلنا گفت که کارگران از چند سال پیش از کارفرمای کارخانه بویرصنعت دستمزد طلبکارند، اما کارفرما می‌گوید که منابع مالی کافی برای پرداخت مطالبات کارگران را ندارد.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند. به طوری که ​طی یکسال گذشته تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته بیش از شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG