لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۸

بازداشت فعالان کارگری همزمان با اوج‌گیری اعتراض‌ها در ایران


گروهی از فعالان کارگری در ایران در آستانه روز جهانی کارگر و همزمان با افزایش تجمع‌های اعتراض آمیز کارگران، بازداشت شدند.

سایت خبری هرانا گزارش داد که ابراهیم مددى و داوود رضوى، از اعضاى سندیکاى شرکت واحد اتوبوسرانی تهران رو سه شنبه هشتم اردیبهشت بازداشت شدند .

ایلنا، خبرگزاری کار ایران نیز بدون اینکه نامی از بازداشت‌شدگان اخیر ببرد از بازداشت دو فعال مستقل کارگری خبر داد.

از سوی دیگر گزارش شده است که محمود صالحی، فعال شناخته شده کارگری و عثمان اسماعیلى، عضو شوراى دفاع از کارگران زندانى شهر مهاباد نیز بازداشت شده‌اند.

رضا امجدى، فعال کارگرى در سنندج نیز پنجم اردیبهشت بازداشت و به مکان نامعلومى منتقل شد.

این بازداشت‌ها در حالی صورت گرفته که در آستانه روز جهانی کارگر، اعتراض‌های کارگری در تهران و شهرهای دیگر ایران بالا گرفته است.

خبرگزاری ایلنا گزارش داد که کارگران کارخانه ایران تایر صبح چهارشنبه نهم اردیبهشت در اعتراض به تصمیم کارفرما برای افزایش تعداد پیمانکاران خطوط تولید در محوطه این کارخانه تجمع کردند.

منابع کارگری در لرستان نیز از تجمع نزدیک به ۲۵۰ نفر از کارگران سامان کاشی در مقابل فرمانداری بروجرد خبر دادند. این دومین روز اعتراض کارگران این کارخانه به دریافت نکردن ۶ ماه حقوق است.

در اهواز نیز کارگران معترض پروژه قطار شهری این شهر برای چهارمین روز متوالی در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات، کار در بخش‌های مختلف این پروژه را متوقف کرده‌اند.

پیش از این نیز اعتراضات متعددی در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی ایران گزارش شده بود.

رئیس جمهوری ایران هشتم اریبهشت در جمع کارگران ابراز امیدواری کرد که با دستیابی به توافق اتمی و لغو تحریم‌های ایران، شرایط واحد‌های تولیدی بهتر شده و مشکلات کارگران رفع شود. این در حالیست رهبر جمهوری اسلامی حل مشکلات کارگران را نیازمند راه حل ابتکاری دانست و گفت که کلید حل مشکلات اقتصادی ایران در مذاکرات سوئیس و نیویوک نیست.

XS
SM
MD
LG