لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۲

برخی منابع از شکنجه اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت‌تپه در زندان خبر دادند


اسماعیل بخشی، فعال کارگری و از کارگران نیشکر هفت‌تپه، که بازداشت شده است.
اسماعیل بخشی، فعال کارگری و از کارگران نیشکر هفت‌تپه، که بازداشت شده است.

برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه که بازداشت شده، در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

«اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران ایران» گزارش کرد که اسماعیل بخشی پس از بازداشت از طرف ماموران امنیتی «مورد ضرب و شتم و شکنجه شدید» قرار گرفته، به طوری که «صورتش کبود و متورم» شده است.

این نهاد نوشت که اسماعیل بخشی پس از «ضربات شدید» ماموران، دچار خونریزی معده شده و سپس در بیمارستان بستری شده است.

چند ساعت بعد از انتشار این گزارش، رئیس دادگستری شوش در گفتگو با خبرگزاری قوه قضائیه ایران، ضرب و شتم آقای بخشی را تکذیب کرد.

این مقام قضایی در بخشی از صحبت هایش درباره بخشی، او را «یکی از متهمان تجمعات غیرقانونی در شهرستان شوش» نامید.

اسماعیل بخشی روز یکشنبه ۲۷ آبان به همراه دست‌کم ۲۰ نفر - از جمله اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه به همراه چند فعال کارگری، یک فعال مدنی، و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در پلیس امنیت حاضر شده بودند - بازداشت شد.

افراد بازداشت شده پس از مدتی با قرار وثیقه یا کفالت از زندان آزاد شدند، اما بازداشت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان - فعال مدنی - همچنان ادامه دارد.

آن زمان اعلام شده بود که اسماعیل بخشی هم به همراه بقیه کارگران آزاد می‌شود، اما کمی بعد برخی رسانه‌ها خبر دادند او به دلیل مخالفت اداره اطلاعات شهر شوش آزاد نشده است.

پیش از این وکیل بخشی و همچنین یک مقام وزارت کار ایران خبر داده بودند که اتهام‌های این فعال کارگری «امنیتی» است و به همین دلیل تا اطلاع ثانوی در بازداشت خواهد ماند.

هفته جاری سپیده قلیان نیز پس از گذشت شش روز از بازداشت خود در اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه در تماسی تلفنی با خانواده‌اش گفت که احتمال دارد برای او قرار بازداشت یک ماهه صادر شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG