لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

شوانه احمدپور، کولبر متاهل، با «تیراندازی مستقیم» ماموران جمهوری اسلامی کشته شد


کولبران کرد. آرشیو
کولبران کرد. آرشیو

سازمان‌های حقوق بشری کردستان ایران از کشته و زخمی‌شدن سه کولبر بر اثر «تیراندازی مستقیم» نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در هنگ مرزی شهرستان بانه خبر دادند.

به گزارش هه‌نگاو، شوانه احمدپور، ۳۴ ساله متاهل و پدر یک فرزند، بر اثر این تیرندازی که ساعت ٢ بامداد یکشنبه دوم اردیبهشت توسط ماموران هنگ مرزی «بله‌کێ» از توابع بانه انجام شد، کشته شد.

پیکر آقای احمدپور به مراکز درمانی شهر سلیمانیه در کردستان عراق منتقل شده است.

شوانه احمدپور، کولبر متاهل و دارای یک فرزند، که با «تیراندازی مستقیم» ماموران مسلح جمهوری اسلامی کشته شد. تصویر از کولبرنیوز
شوانه احمدپور، کولبر متاهل و دارای یک فرزند، که با «تیراندازی مستقیم» ماموران مسلح جمهوری اسلامی کشته شد. تصویر از کولبرنیوز

در جریان این تیراندازی دو کولبر دیگر نیز زخمی شده‌اند و هویت آنها هنوز در دست بررسی است.

با استناد به آمار سازمان حقوق بشری «کولبرنیوز» در سال ۱۴۰۲ خورشیدی، ۴۴۴ کولبر در مناطق مرزی و مسیرهای بین جاده‌ای استان‌های آذربایجان‌غربی، کردستان و کرمانشاه بر اثر عواملی هم‌چون تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی رژیم، بهمن و سرمازدگی، رفتن روی مین، سقوط از کوه و ارتفاع و سایر موارد کشته و زخمی شدند.

به گزارش کولبرنیوز، ٣٧٣ نفر از زخمی و یا کشته‌شدگان سال گذشته خورشیدی، یعنی ۸۴ درصد آنها، هدف «تیراندازی مستقیم» ماموران مسلح جمهوری اسلامی قرار گرفتند.

همچنین ٣٧ نفر از مجموع ۴۴۴ کولبر قربانی در سال گذشته خورشیدی کودکان زیر ١٨ سال بودند.

XS
SM
MD
LG