لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۴

راه سخت کولبران در ایران ادامه دارد؛ مرگ یک کولبر ۱۷ساله و مفقود شدن کولبر ۱۴ ساله در ارتفاعات ژالانه کردستان


در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند
در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند

گزارش‌ها حاکی است که یک کولبر ۱۷ ساله در منطقه سروآباد کردستان به علت سرما جان خود را از دست داده و یک کولبر ۱۴ ساله نیز مفقود شده است.

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس ایران روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه در این باره گفت که روز سه‌شنبه در سروآباد کردستان منطقه گردنه ژالانه سه جوان کولبر دچار سرمازدگی شدید شدند. در این حادثه فرهاد خسروی ۱۷ ساله بر اثر سرما و کولاک جان خود را از دست داده است.

او افزود که یک کولبر دیگر به نام حسین کرمی ۳۵ ساله به درمانگاه اعزام شده و یک کولبرد دیگر با ۱۴ سال سن مفقود شده است.

در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان ده‌ها تن را گرفته و ده‌ها تن دیگر را نیز مجروح کرده است.

این در حالی است که حتی خود مقامات ایران اذعان می‌کنند که حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

پیش از این یک نماینده مجلس شورای اسلامی وضعیت کنونی کولبران را «بغرنج» توصیف و گفت که انسداد مرزها معیشت کولبران را نابود کرده است.

در حالی گزارش‌ها درباره شرایط سخت زندگی و کشته شدن کولبرها در شهرهای مرزی ایران ادامه دارد، که رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر، روز یکشنبه ۲۶ خرداد وضعیت کنونی را «بغرنج» توصیف کرد و گفت که انسداد مرزها، معیشت کولبران را نابود کرده است.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی اقشار گوناگون مردم ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG