لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

گزارش یک سایت حقوق بشری: در شش ماه نخست سال ۹۸ بیش از ۱۲۰ کولبر کشتە و زخمی شدند


گروهی از کولبران در حال کولبری
گروهی از کولبران در حال کولبری

در شش ماه نخست سال جاری دستکم ۱۲۱ کولبر در نواحی مختلف مرزی کردستان کشته و زخمی شدند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو در شش ماه نخست سال جاری دستکم ۱۲۱ کولبر و کاسبکار در مرزهای کردستان کشته و زخمی شدند که ۸۴ درصد از این افراد با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری، در این ماه ۸۴ درصد از کولبران بر اثر شلیک مستقیم، ۸.۵ درصد بر اثر حوادث طبیعی، چهار درصد بر اثر انفجار مین، و ۳.۵ درصد به دلیل سوانح رانندگی زخمی و یا جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار نشان می‌دهد که نیروهای مرزبانی ایران با شلیک مستقیم، ۲۷ کولبر را کشته و ۷۷ کولبر دیگر را زخمی کرده‌‌اند، از سوی دیگر حوادث طبیعی هفت کشته و سه زخمی، انفجار مین یک کشته و سه زخمی، همچنین تصادفات نیز دو کشته و یک زخمی برجای گذاشته است.

بنا بر این گزارش، در میان کولبرانی کە با شلیک مستقیم نیروهای ایران جانشان را از دست دادەاند سه کولبر سنشان کمتر از ١٨ سال بودە است.

صدای آمریکا برخی از موارد کشته و زخمی شدن را به طور مستقل تایید کرده است.

در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان ده‌ها تن را گرفته و ده‌ها تن دیگر را نیز مجروح کرده است.

این در حالی است که حتی خود مقامات ایران اذعان می‌کنند که حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

در گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو آمده است که، بیشترین آمار کولبران کشته و زخمی شده مربوط به استان آذربایجان غربی با ٢٣ کشتە و ۶۰ زخمی است.

در حالی گزارش‌ها درباره شرایط سخت زندگی و کشته شدن کولبرها در شهرهای مرزی ایران ادامه دارد، که رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر، روز یکشنبه ۲۶ خرداد وضعیت کنونی را «بغرنج» توصیف کرد و گفت که انسداد مرزها، معیشت کولبران را نابود کرده است.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی اقشار گوناگون مردم ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG