لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۳

رئیس جمهوری کره جنوبی با یک هیات اقتصادی وارد تهران شد


پارک گئون هی، رئیس جمهوری کره جنوبی برای دیدار و گفت و گو با مقامات ایران وارد تهران شد.

رئیس جمهوری کره جنوبی که هیاتی ۲۳۶ نفره از مقامات و بازرگانان کره ای او را همراهی می کنند، عصر یکشنبه ۱۲ اردیبهشت وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد و مورد استقبال وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران قرار گرفت.

این نخستین سفر یک رئیس جمهوری از کره جنوبی به ایران، از زمان برقراری رابطه رسمی دو کشور در سال ۱۹۶۲ است و از این رو مقام های تهران و سئول از آن به عنوان یک سفر تاریخی یاد می کنند.

خانم پارک گئون هی قرار است روز دوشنبه با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار کند اما برخی از هیات های کره‌ای از روز یکشنبه دیدارهای خود با مقامات و سازمان های ایران را آغاز کرده اند.

روز یکشنبه همزمان با دیدار وزیر زمین، زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران، دو کشور یک تفاهمنامه برای همکاری در حوزه گاز امضا کردند. به نوشته خبرگزاری ایرنا، دو طرف برای صادرات گاز مایع( LNG) ایران به کره اعلام آمادگی کردند. همچنین شرکت کره ای کوگس Cogaz برای مشارکت در ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به عمان ابراز علاقه کرده است.

ایران و کره جنوبی که تا پیش از تحریم‌های بین المللی علیه برنامه هسته ای ایران، شرکای نزدیک تجاری محسوب می‌شدند، تصمیم دارند با لغو تحریم های ایران مبادلات تجاری خود را افزایش دهند.

مبادلات دو کشور در سال ۲۰۱۵ به چهار میلیارد و ۲۸۵ میلیودن دلار رسید. دو کشور امیدوارند که در سفر رئیس جمهوری کره به ایران توافقنامه‌هایی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار به امضا برسانند.

هدف از سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به ایران جست وجوی راه‌های تقویت همكاری مشترک در حوزه های انرژی، بانک و بیمه، پروژه های زیربنایی، بهداشت و درمان، علمی، فناوری و فرهنگی اعلام شده است.

قرار است در جریان سفر سه روزه رئیس جمهوری کره جنوبی به ایران، همایشی هم برای بررسی راه‌های تقویت و گسترش روابط اقتصادی و تجاری تهران – سئول در دوره پسا برجام و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شركت‌های كره‌ای در پروژه‌های اقتصادی ایران، با حضور خانم پارک، روسا و مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی دو كشور برگزار شود.

رئیس جمهوری کره جنوبی در حالی به ایران سفر کرده است که جمهوری اسلامی ایران با کره شمالی، دشمن کره جنوبی، روابط نزدیکی دارد.

XS
SM
MD
LG