لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

کره جنوبی به جای چین، پیمانکار جدید آزاد راه تهران شمال با فاینانس یک میلیارد یورویی


سال هاست آزاد راه تهران - شمال، پیشرفت اندکی دارد.
سال هاست آزاد راه تهران - شمال، پیشرفت اندکی دارد.

مدیرعامل شرکت آزادراه تهران – شمال اعلام کرد که جمهوری اسلامی برای ساخت بخشی از آزادراه تهران شمال با فاینانس یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورویی با کره جنوبی به توافق رسیده است.

به گفته مهران اعتمادی، روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت، تفاهمنامه ساخت قطعه سوم آزاد راه تهران شمال با حضور وزیر زمین، زیرساخت و حمل و نقل كره جنوبی با شرکت دوو به امضا رسید.

آزاد راه تهران شمال که ساخت آن حدود ۲۲ سال پیش در شورای عالی شهرسازی تصویب شد، هنوز با پیشرفت اندک روبروست. در این بین پیمانکارانی داخلی و چینی فازهای چهار، یک از این آزادراه را آغاز کردند اما تنها فاز چهار آن به طول ۲۰ کیلومتر در فاصله سه‌راهی دشت نظیر مرزن‌آباد – چالوس پس از حدود ۱۶ سال به بهره برداری رسید. از این رو آزادراه تهران شمال جزو پروژه‌های پرهزینه و طولانی ایران محسوب می‌شود.

ساخت این پروژه از سوی بنیاد مستضعفان پیگیری می شد و این بنیاد بخش های مختلف را به پیمانکاران واگذار کرد. محمد سعیدی کیا سال گذشته با بیان اینکه دولت جدید به ساخت این پروژه سرعت داده است، هزینه ساخت قطعه سوم آزاد راه را حدود ۳ هزار و پانصد میلیارد تومان برآورد کرده بود.

حال مدیر عامل شرکت آزادراه تهران شمال اعلام کرده است که درخواست ایران از کره جنوبی ساخت این قطعه با سرمایه گذاری خارجی بوده و طرف کره ای هم با اعطای فاینانس یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورویی این پروژه موافقت کرده است.

XS
SM
MD
LG