لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

یک کارزار مسیحیان ایران محدودیت حضور اقلیت های مذهبی در مهدکودک ها را محکوم کرد


کارزار «کلیسا حق مسیحیان است»، یا «کحما»، پس از آن که سازمان بهزیستی با صدور بخشنامه‌ای استخدام اقلیت‌های دینی در مهدهای کودک را ممنوع اعلام کرد با صدور بیانیه‌ای رویه تبعیض‌آمیز علیه اقلیت‌های دینی در ایران را محکوم کرد.

کارزار کحما روز جمعه ۱۷ خرداد با همکاری جمعی از وکلا، مسیحیان فارسی‌ زبان، و فعالان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌‌ای به صدور بخشنامه‌ ممنوعیت استخدام اقلیت‌های دینی در مهدکودک‌های ایران اعتراض کرد.

در نسخه‌ای از این بیانیه که برای صدای آمریکا ارسال شده، آمده است: «هر چند بخشنامه‌ای که در ارتباط با عدم استخدام اقلیت‌های دینی در مهدهای کودک توسط سازمان بهزیستی ارائه شد اصلاح شده اما این رویدادها و صدور چنین بخشنامه‌هایی در هر مرتبه به اقلیت‌های دینی شوک وارد می‌کند و آرامش، آسایش و حس امنیت را از آنان می‌رباید.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که صدور بخشنامه مذکور و اقدامات مشابه بیش از پیش به کاهش امنیت روانی اقلیت‌های دینی دامن می‌زند و نمایانگر «گرایش و تمایل نهادهای قدرت به جداسازی و تفکیک دینی، کاهش امنیت جانی_مادی و روانی اقلیت‌های دینی و تبعیض و حذف تدریجی آنان از سطح جامعه، تبعیض دینی در هنگام گزینش و استخدام، عدم توجه به معیارهای استاندارد در استخدام افراد، عدم بی‌طرفی نظام حاکم نسبت به شهروندان با عقاید متفاوت، افزایش فشارها علیه اقلیت‌های دینی و بی‌توجهی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و سایر قوانین داخلی و تعهدات بین‌المللی» است.

مسعود آسیما، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی روز دوشنبه ۱۳ خرداد گفت که به دلیل انطباق فعالیت مهدهای کودک با «ارزش‌های دینی»، به کارگیری اقلیت‌های دینی برای «آموزش مستقیم محتوای آموزشی مصوب کودکان مجاز» نیست.

یک روز پس از اعتراضات به ممنوعیت به کارگیری اقلیت‌های دینی، حبیب الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی اعلام کرده است که با دستور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی «ممنوعیت به کارگیری اقلیت‌های دینی در مهد کودک‌ها» اصلاح شده است.

ایالات متحده بارها سرکوب پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی از جمله بهائیان، دراویش، نوکیشان مسیحی، و حتی مسلمانان سنی‌مذهب توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG