لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۵

مقامات ایران مراسم تشییع ۲۵۰ نفر از کشته‌شدگان جنگ با عراق را برگزار کردند


مراسم تشییع بقایای کشته‌شدگان جنگ با عراق، ۱۶ دی ۱۴۰۰، تهران
مراسم تشییع بقایای کشته‌شدگان جنگ با عراق، ۱۶ دی ۱۴۰۰، تهران

هزاران نفر از عزاداران روز پنجشنبه ۱۶ دی ماه در ایران برای تشییع جمعی ۲۵۰ نفر از کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق به خیابان های شهرهای ایران آمدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی در این مورد می‌گوید حضور آنها گواه دیگری از گستردگی و میراث ماندگار آن جنگ است که بعد از ۳۵ سال آثار آن همچنان مشهود است.

بقایای سربازانی که اخیرا در میدان‌های سابق جنگ کشف شده است، در شهر تهران تشییع شد.

بقایای شمار دیگری از سربازان نیز به ۲۴ استان ایران بازگردانده شد.

هر چند ایران و عراق به‌طور پراکنده بقایای کشته‌شدگان جنگ دهه ۱۳۶۰ را که در خاک‌برداری‌های مرزی کشف می‌شود مبادله می‌کنند، مراسم تشییع بقایای کشته‌شدگان در روز پنج‌شنبه بزرگ‌ترین مراسم این چنینی در سال‌های اخیر بود.

در همین حال، خبرگزاری مهر نیز گزارش داده است که انفجار مین در اطراف مهران چهار نوجوان در رده‌های سنی ۱۳ و ۱۴ سال را مصدوم کرده است.

عباس زیدی، رئیس روابط عمومی اورژانس ایلام، گفته است که مصدومان از عشایر و دامداران در منطقه بان چرمگ بودند که به شدت مجروح و دچار قطعی عضو شدند. طبق این گزارش، مصدومان به بیمارستان امام حسین شهرستان مهران منتقل شدند. گزارش خبرگزاری مهر اشاره نکرده است که آیا مین‌ مربوط به دوران جنگ با عراق بوده است یا خیر اما گزارش‌های متعددی در گذشته از انفجار مین‌های باقی‌مانده از دوران جنگ منتشر شده است.

مراسم تشییع بقایای سربازان کشته شده در جنگ ایران و عراق در شرایطی برگزار می‌شود که ایران و قدرت‌های جهانی بر سر احیای برجام در حال مذاکره در وین هستند.

XS
SM
MD
LG