لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

انتقادها به انتقال آب از دریای خزر به سمنان؛ مخالفان می‌گویند شوری آب دریای خزر افزایش می‌‌یابد


فعالان محیط زیست اشکالات اساسی به این طرح دارند.
فعالان محیط زیست اشکالات اساسی به این طرح دارند.

پس از موافقت سازمان محیط زیست با انتقال آب از دریای خزر به سمنان و بالا گرفتن انتقادات از سوی کارشناسان این بار معاون برکنار شده سازمان محیط زیست هشدار داد که با انتقال آب دریای خزر به سمنان، درجه شوری آب این دریاچه بالا خواهد رفت.

پروین فرشچی روز یکشنبه ۲۸ مهرماه در یک برنامه تلویزیونی گفت که با انجام انتقال آب دریای خزر سالانه حدود ۶ میلیون تن نمک به دریاچه وارد خواهد شد که نسبت به حجم آب دریای خزر که ۷۸ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مکعب است، کاهش سطح تراز دریای خزر با ۱۵ سانتی متر در ۱۵ سال رخ خواهد داد.

او که در اسفند ۹۷ به خاطر مخالفت با طرح انتقال آب دریای خزر از سوی عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست از معاونت این سازمان برکنار شده است، تاکید کرد که اجرای انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران باعث برهم خوردن سیکل گونه‌های جانوری و سطح تراز دریای خزر خواهد شد.

اما طرح انتقال آب از دریای خزر، در سال‌های ۸۸ تا ۹۰ توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا وابسته به سپاه مورد مطالعه قرار گرفت و در سال ۹۲ به تعطیلی رسید.

این طرح در دولت دوازدهم بار دیگر مطرح شد و حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام کرد که «دولت آمادگی کامل برای انتقال آب دریای خزر را دارد.» همچنین سازمان محیط زیست نیز در ۱۸مهر امسال با نامه عیسی کلانتری به وزارت نیرو موضوع انتقال آب دریای خزر به سمنان را به شرط رعایت ضوابط زیست محیطی «بلامانع» اعلام کرد.

پیشتر سازمان محیط زیست اعلام کرده بود که قرار است انتقال آب از خط لوله نفت در مسیر ری – نکا انجام شود. با این حال انتقال آب دریای خزر به سمنان با مخالفت فراوانی روبرو شده است.

سازمان منابع طبیعی یکی از این مخالفان است که اعلام کرده بیش از ۱۱ کیلومتر از مسیر پیشنهادی انتقال لوله آب از جنگل‌های «هیرکانی» عبور می‌کند و درصورت اجرای پروژه تخریب زیادی برای جنگل در پی خواهد داشت.

تعدادی از نمایندگان مجلس نیز به انتقال آب دریای خزر به سمنان انتقاد کرده‌اند و حدود ۴۰ نماینده روز ۲۲ مهرماه امسال در نامه‌ای به رئیس جمهور ایران گفتند که علی رغم مخالفت‌ها چرا باز هم «دولت» همچنان بر «اجرای این طرح پافشاری» می‌کند.

همچنین برخی کارشناسان گفته‌اند که اجرای چنین پروژه‌ای باید با در نظر گرفتن «تمام ابعاد محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی صورت گیرد که انجام چنین مطالعاتی نیز حداقل به شش سال زمان نیاز دارد.»

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی، از بین بردن جنگل ها، و سدسازی‌های غیرضروری، بی‌رویه، و بدون هرگونه توجیه علمی، در ایران که با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی انجام می شود، هشدار داده و این اقدامات را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG