لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

مهدی خزعلی: ماموران امنیتی حکم صادر می کنند نه قاضی


مهدی خزعلی، زندانی سیاسی، در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه ایران، نوشته است که قضات پرونده های سیاسی، «حتی ظاهر آیین دادرسی» را هم رعایت نمی‌کنند و برای صدور حکم، «آنچه ماموران امنیتی می خواهند را انجام می‌دهند».

به نوشته وبسایت کلمه، این زندانی سیاسی در بخشی از نامه خود به صادق لاریجانی نوشته است: «قضات آنچه مامورین امنیتی می خواهند را انجام می دهند و جز سمعاً وطاعتاً چیزی نمی دانند». به نوشته خزعلی بازجو به او گفته «همه چیز دست ماست ، بین آزادی تا اعدام ». او در ادامه آورده : «نهایتاً همان می شد که بازجو می گفت.»

خزعلی که به دنبال اعتصاب غذا در زندان، به بیمارستان منتقل شده است، اعتصاب غذا را آخرین راه برای اعتراض به حکم زندان خود دانسته و اعلام کرده است که تا آزادی بدون شرط، به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

همزمان، وبسایت کانون مدافعان حقوق بشر نیز از انتشار نامه دیگری به رئیس قوه قضاییه خبرداده که در آن، هادی اسماعیلی، وکیل دادگستری محکوم به زندان، از دخالت ماموران وزارت اطلاعات در صدور حکم خود نوشته است.

این وکیل دادگستری که به گفته خود به دلیل عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر، از سوی قاضی صلواتی به ۴ سال زندان و ۲ سال محرومیت از وکالت محکوم شده در نامه خود به صادق لاریجانی نوشته است: آقای صلواتی در حضور وکلای من اعلام داشتند که «نظر من حبس است اما پیشنهاد می کنم شما بروید و با کارشناسان وزارت اطلاعات مذاکره کنید.» و ادامه دادند «مگر مسئله شما این نیست که بروید فرانسه و فرزندانتان را ببینید و قلبتان را مداوا کنید.»

آقای اسماعیلی اینکه ماموران امنیتی می‌توانند رای قاضی را تغییر دهند، را دلیل نامه‌نگاری خود به رئیس قوه قضاییه اعلام کرده است.

مسئولیت مرگ زندانیان

مهدی خزعلی در بخش دیگری از نامه خود به رئیس قوه قضاییه به نحوه برخورد زندانبانان با زندانیان بیمار و نیازمند به رسیدگی پزشکی انتقاد کرده است.

او نوشته که «وضعیت پزشکی در زندانها در شأن ستوران و چهار پایان نیز نیست، تا چه رسد به انسان که اشرف مخلوقات است. در اعتصاب غذای هشتم وقتی مرا به بیمارستان رساندند، که قلب ،مغز،کلیه ها،کبد و دستگاه گوارش در معرض خطرجدی بود.»

این زندانی سیاسی که به ۶ سال حبس محکوم شده است، «برخورد غیر انسانی و خلاف حقوق بیمار زندانبانان» را موجب تشدید مشکلات جسمانی زندانیان بیمار دانسته و خطاب به لاریجانی نوشته است: «یکی از دلایل مرگ بیماران زندانی شما، برخورد ناشایست و غیر انسانی زندانبانان است و مسئول این مرگ ها قوه قضاییه خواهد بود. هدی صابر وستار بهشتی و… از مصادیق بارز آن است.»

XS
SM
MD
LG