لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

خانه سینما خواهان برگزاری دادگاه رسیدگی به اختلافات با وزارت ارشاد شد


خانه سینما خواهان برگزاری دادگاه رسیدگی به اختلافات با وزارت ارشاد شد
خانه سینما خواهان برگزاری دادگاه رسیدگی به اختلافات با وزارت ارشاد شد

محمد مهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما، که در بازگشت از فرانسه و به مناسبت انتخاب شدن بعنوان نایب رئیس فدراسیون جهانی انجمن تهیه کنندگان فیلم جهان (فیاپف) در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده بود، خواهان برگزاری دادگاه رسیدگی به اختلافات اخیر میان معاونت سینمایی با خانه سینما شده است.

مدیرعامل خانه سینما که همراه با محسن هاشمی مشاور مدیرعامل خانه سینما با رسانه ها گفتگو می کرد، عضویت سینمای ایران در نهادهای صنفی سینمایی جهانی از جمله فیاپف را بسود سینمای ایران دانسته افزود: «اگر سایه سنگین سیاست در حوزه سینما خودش را پهن نکرده بود و در دوره دیگری زندگی می‌کردیم، عضویت نه تنها ارزش؛ بلکه برای اخذ چنین کرسی‌‌ای می‌توانست به یک جشن بزرگی برای خانواده سینمای ایران تبدیل شود؛ اما چه کنیم که در چنین موقعیتی به سر می بریم و موضع‌های دیگری اولویت پیدا کرده است.»

مدیرعامل خانه سینما همچنین گفت: «زمانی که سینمای ایران جنبه بین المللی پیدا کرد، یکی از آرزوهایش عضویت در فیاپف بود؛ اما آن زمان چون امکاناتش را نداشتیم و جشنواره فجر هم نمی توانست امکانات بین المللی داشته باشد همچنین بحث کپی رایت نیز در کشورمان وجود نداشت در نتیجه نمی‌توانستیم در این فدراسیون جهانی عضویت پیدا کنیم. اما ما توانستیم عضو بشویم و چنین مشکلاتی را برای آنها جا بیاندازیم.»

مدیرعامل خانه سینما این انتخاب را یک دستاورد بزرگ برای سینمای ایران ارزیابی کرده و افزود:«در آخرین مجمع عمومی این انتخاب خوب برای سینمای ایران شکل گرفت و کرسی خوب و محکمی برایمان ایجاد شد. ما با فاصله‌ای با دنیا در حرکت هستیم باید به این بخش توجه کنیم.»

محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینمای ایران و نایب رئیس فیاپف با اشاره به مشکلات ناشی از ضوابط دست و پاگیر و مدیریت نادرست در سینمای ایران افزود: «همان طور که می دانید در بخش تولید، عرضه، پخش بین‌المللی و .... ما خلل‌های زیادی داریم که به آیین‌نامه های اجرایی برمی‌گردد و در اصل این آیین‌نامه‌ها روشن و شفاف نیست. شفاف سازی در این امر در بالاترین رتبه قرار دارد باید امیدوار باشیم از این ابزار که در اختیار داریم استفاده کنیم تا بتوانیم به جهانی شدن برسیم.»

محمدمهدی عسگرپور در ارتباط با اختلاف خانه سینما با معاونت سینمایی وزارت ارشاداسلامی گفت:‌ «اگر آنها عنوان می‌کنند که اساسنامه ما مشکل دارد و باید توسط معاونت سینمایی دوباره تدوین شود پس یک اختلاف یک طرفه است. این گونه به نظر می‌رسد که اختلاف شخصی نیست و سازمانی است. اگر که آنچه باقی می ماند داوری سیستماتیک است که همان قوه قضائیه است. این موضع در هر مرحله‌ای است باید در قوه قضائیه مطرح شود اما با چندین وکیل صحبت کردیم قوانین را مورد بررسی قرار دادیم. اگر آنها مطمئن بودند که فعالیت خانه سینما مشکل قانونی دارد زودتر از اینها جلوی فعالیت ما را می گرفتند.»

جدال میان جوادشمقدری معاونت سینمایی وزارت ارشاد با خانه سینما تنها نهاد صنفی خانواده سینما یکی از مسئله سازترین مشکلات حوزه سینمای ایران طی دوسال گذشته بوده است.

جواد شمقدری، که به گفته کارشناسان کارنامه ناخوشایندی در حوزه مدیریت دولتی در حوزه سینما داشته، اعلام کرده: خانه سینما غیرقانونی ست و باید منحل شود. وی از پرداخت بودجه تعیین شده خانه سینما خودداری کرد و تلاش خود را بکار برد تا این نهاد را به زیرمجموعه مطیع دولت تبدیل کند؛ اما تلاشها ناکام مانده و خانه سینما به یاری بخش خصوصی بر مشکلات مالی فائق آمد.

حالا مدیرعامل خانه سینما به پشتوانه موفقیت جهانی این نهاد گفته است آماده برگزاری دادگاهی جهت رسیدگی به اتهامات وارده از دوسوی دعواست. هرچند همانگونه که محمدمهدی عسگرپور گفته جوادشمقدری و تیم معاونت سینمایی می داند در صورت برگزاری دادگاه نه تنها دلیلی برای غیرقانونی دانستن خانه سینما ندارد؛ بلکه احتمال بازگشایی پرونده های سوءاستفاده های مالی این معاونت در دادگاه وجود دارد.

XS
SM
MD
LG