لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۵

هشدار آیت الله خامنه ای به مسوولان؛ مخاطب کیست؟


برخی معتقدند مخاطب رهبر جمهوری اسلامی، محمود احمدی نژاد است
برخی معتقدند مخاطب رهبر جمهوری اسلامی، محمود احمدی نژاد است
رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی که روز یکشنبه در مقبره آیت الله خمینی و به مناسبت بیست و سومین سالمرگ او ایراد کرد، بدون نام بردن از فرد خاصی، هشدار داد اگر مسوولان دچار تکبر و خودشگفتی شوند، «تودهنی» خواهند خورد.

برخی مخاطب این هشدار آیت الله خامنه ای را، رییس جمهوری اسلامی ایران می دانند که در در هفته های اخیر از سوی منتقدان به تکبر و خودمحوری متهم شده است. از جمله سایت تحلیلی «دیگربان»، که نوشته اشاره آقای خامنه ای به محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران است.

از فروردین سال گذشته، رسانه ها بطور علنی از اختلاف آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد خبردادند.

اصرار احمدی نژاد بر عزل وزیر اطلاعات، موجب واکنش رهبر جمهوری اسلامی شد. بعد از این واکنش، محمود احمدی نژاد یازده روز خانه نشینی کرد.

پس از این اختلاف بود که عملا اصولگرایان حامی احمدی نژاد به دو گروه تقسیم شدند. منتقدان دولت که اغلب به رهبر جمهوری اسلامی نزدیک اند و حامیان دولت.

برخی منتقدان دولت از جمله سایت رجا نیوز، گفته اند حمایت رهبر جمهوری اسلامی از احمدی نژاد، بعد از انتخابات جنجالی سال ۸۸، موجب غرور و تکبر او شده است.

علی مطهری که از منتقدان دولت بشمار می آید هم پیش از این با انتقاد از نمایندگان حامی دولت در مجلس گفته بود «امثال حسینیان احمدی نژاد را مغرور کردند.»

روح الله حسینیان و حمید رسایی، دو روحانی حامی احمدی نژاد هستند که در مجلس حضور دارند.

غیر از این، اکبر اعلمی، نماینده سابق مجلس که مدتهاست از سیاست کنار گذاشته شده، در وبسایت اش، احمدی نژاد را فردی متوهم، دروغگوو خودشیفته معرفی کرده بود.

تحمل یک رییس دولت

انتقادات از دولت در ماه های اخیر افزایش یافته است. قوه قضاییه و مجلس، صراحتا از عملکرد محمود احمدی نژاد و برخی اعضای دولت انتقاد دارند. بعد از افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، برخی نزدیکان احمدی نژاد و وزرای دولت او به همکاری و ارتباط با عوامل اختلاس
متهم شده اند اما محمود احمدی نژاد تاکنون هرگونه اتهام علیه دولت خود را رد کرده است.

با اینکه اختیار عزل رییس جمهوری از طریق مجلس و قوه قضاییه وجود دارد، اما برخی اصولگرایان نزدیک به آیت الله خامنه ای، ضمنی اعلام کرده اند که رهبر جمهوری اسلامی مایل است احمدی نژاد سال آخر ریاست جمهوری اش را بدون دردسر، به پایان برساند.

محمود احمدی نژاد در هفته های اخیر، از هر فرصتی برای انتقاد از مخالفان خود استفاده کرده است. او در دیداری که با نمایندگان تازه وارد به مجلس نهم حضور داشت، از انتقادات از دولت انتقاد کرد.

دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بعد از انتخابات سال آینده، در مردادماه ۹۲ به پایان می رسد.
XS
SM
MD
LG