لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۴

دو برداشت متفاوت نیویورک تایمز از سخنرانی رهبر ایران درباره مذاکرات هسته‌ای


بازتاب سخنان رهبر جمهوری اسلامی درباره گفتگو اتمی، مخالفتهای لابی اسرائیل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

در پی سخنرانی اخیر رهبر جمهوری اسلامی درباره مذاکرات هسته‌ای و اعلام خطوط قرمز ایران در این مذاکرات، روزنامه نیویورک تایمز به بررسی دو تحلیل متفاوت درباره این سخنرانی پرداخت.

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای با استناد به سخنرانی سه شنبه شب آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره گفتگوهای اتمی نوشت: «تقریبا یک هفته مانده به پایان مهلت مذاکرات اتمی، به نظر می‌رسد که آقای خامنه‌ای با اعلام خطوط قرمز در سخنانش، تمامی آنچه را تیم مذاکره کننده ایران بدان دست یافته است، از بین برد.»

مقاله توضیح داد که رهبر ایران خواستار برداشته شدن تمامی تحریم ها علیه برنامه اتمی جنجال برانگیز، پیش از برچیده شدن بخشی از زیر ساخت هسته‌ای تهران و راستی آزمایی بازرسان بین‌المللی از پایندی ایران به مفاد توافق جامع شده است.

وی همچنین ضمن رد محدودیت یک دهه‌ای بر فرآیند غنی‌سازی اورانیوم افزود که بازرسان آژانس نمی‌توانند از سایت‌های نظامی بازدید کنند.

این مقاله، به نقل از دیپلمات های ارشد غربی، افزود که چنین سخنانی از آیت الله خامنه‌ای که تصمیم گیرنده نهایی در این مورد است، نشانگر احتمال بسیار زیاد تمدید مذاکرات پس از مهلت نهم تیرماه است.

اما برخی کارشناسان پیگیر مذاکرات، معتقدند که این سخنان، احیاناً برای خنثی کردن انتقادهای تندروها در ایران است که البته، قدرت مانور محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران، را به شدت کاهش خواهد داد.

اما برخی دیگر، بر این باورند که سخنرانی‌های آیت الله خامنه‌ای طی دوماه گذشته، عملا به آقای ظریف کمک شایانی در روزهای پایانی مذاکرات می‌کند؛ زیرا وی می‌تواند همواره بگوید که نمی تواند از خواسته‌های رهبرش عدول کند.

XS
SM
MD
LG