لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

نماينده خامنه ای درسپاه عزل او را غير ممکن دانست


ذالنور ميگويد مشروعيت ولی فقيه از خداوند است

نيويورک تايمز زيرعنوان «مقام ايرانی ميگويد رهبر ارشد را نمی توان برکنار کرد» می نويسد يک مقام نزديک به اين قدرتمند ترين فرد در ايران، بنا به گزارش ها، روز جمعه گفته است که آيت الله علی خامنه ای را نمی توان از مقام رهبری کنار گذاشت زيرا مشروعيت او از سوی خداوند است.

نيويورک تايمز می نويسد مجتبی ذالنور، نماينده خامنه ای در سپاه پاسدران انقلاب در اجتماعی از نمايندگان خامنه ای در دانشگاه های ايران گفت مجلس خبرگان، تشکيلاتی آخوندی که خامنه ای را برگزيد نمی تواند وی را خلع کند.

نيويورک تايمز می نويسد بنا به يک گزارش منعکس در وب سايت Mowjcamp، که از ميرحسين موسوی، مخالف احمدی نژاد، جانبداری ميکند، ذالنور گفته است «اعضای مجلس خبرگان ولی فقيه را نصب نمی کنند، بلکه ايشان را کشف ميکنند، و اينگونه نيست که آنها هرزمان بخواهند می توانند ولی فقيه را عزل نمايند».

نيويورک تايمز می نويسد در تئوری، خامنه ای توسط مجلس هشتاد و شش عضوی خبرگان که در سال ۱۹۸۹ وی را به جانشينی آيت الله خمينی برگزيد، قابل عزل است. اما اين سيستم هيچگاه آزمايش نشده است.

نيويورک تايمز می نويسد ذالنور که در شهر مذهبی قم صحبت ميکرد گفت در سيستم اسلامی مقام و مشروعيت ولی فقيه از سوی خدا، پيامبر و امامان شيعه است و اين نيست که مردم به ولی فقيه مشروعيت ميدهند و هر وقت که بخواهند می توانند وی را عزل کنند.

نيويورک تايمز می نويسد به گفته وی رهبر ارشد بايد سعی کند از مردم مقبوليت بگيرد. ذالنور گفت مشروعيت ولی فقيه از بالاست و مقبوليت آن از سوی مردم است.

XS
SM
MD
LG