لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۷

سفارت ایران ارتباط بازداشت شدگان کنیایی با ایران را تکذیب کرد


سفارت ایران در نایروبی "هر گونه ارتباط" افراد دستگیر شده در کنیا با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ایران را تکذیب کرد.

وزارت کشور کنیا روز هفتم آذر ماه اعلام کرده بود که ابوبکر صدیق لو و یاسین سامبای جوما ضمن اعتراف به مشارکت در توطئه حملات تروریستی عنوان کرده‌اند با سپاه قدس ایران در ارتباط بوده‌اند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی ضمن تکذیب ارتباط افراد دستگیر شده با ایران، انتشار این خبر را "عجولانه و غیرسازنده" توصیف کرد.

این سفارتخانه اعلام کرده "ایران برای روابط خود با کشورهای آفریقایی به ویژه جمهوری کنیا اهمیت زیادی قائل است" و آمادگی دارد تا برای روشن شدن موضوع با مقامات کنیایی همکاری کند.

کنیا در سال‌های اخیر صحنه رشته حملاتی از سوی گروه اسلامگرای سومالیایی موسوم به الشباب بوده است. الشباب متعلق به سنی‌های اسلامگرا است که گفته می شود حملاتش با هدف بیرون راندن نیروهای کنیا و دیگر اعضای اتحادیه افریقا از سومالی انجام می‌شود.

دادگاهی در کنیا در سال ۲۰۱۳ میلادی، دو مرد ایرانی را به اتهام طرح توطئه بمب گذاری در این کشور به حبس ابد محکوم کرد. وزارت کشور کنیا گفت آن ها نیز با سپاه قدس مرتبط بودند.

در سال ۲۰۱۴ نیز دادگاه کنیا یک مرد و یک زن ایرانی را تحت قانون مبارزه با تروریسم به دو سال حبس یا پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد. آنها به استفاده از گذرنامه جعلی اسرائیلی برای ورود به کنیا اعتراف کرده بودند.

XS
SM
MD
LG