لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

دیوان عالی کنیا درخواست آزادی دو ایرانی متهم به اقدام تروریستی را رد کرد


دیوان عالی کنیا حکم ۱۵ سال زندان دو ایرانی متهم به اقدام تروریستی در این کشور را تایید، و درخواست تبرئه آنها را رد کرد.

به نوشته وبسایت روزنامه کنیایی استار، روز شنبه چهار قاضی از شش قاضی دیوان عالی کنیا درخواست تبرئه و آزادی احمد ابوالفتحی و نصرالله موسوی را، که پنج سال پیش به اتهام اقدام تروریستی و حمل مواد منفجره بازداشت شده بودند، رد کردند.

تایید این حکم واکنش ایران را در پی داشت و بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد سفیر کنیا در تهران در اعتراض به حکم دیوان عالی آن کشور به این وزارتخانه احضار شده است. او همچنین گفت که جمهوری اسلامی سفیر خود را از کنیا فراخوانده است.

این دو ایرانی تا کنون پنج سال از حکم خود را در زندان گذرانده‌اند و باید ۱۰ سال دیگر نیز در این کشور زندانی باشند.

دو سال پیش نیز دو ایرانی به اتهام عکس‌برداری از سفارت اسرائیل در نایروبی پایتخت کنیا بازداشت، و پس از مدتی از آن کشور اخراج شدند. دادگاهی در کنیا این دو را به «جمع آوری اطلاعات برای تسهیل عملیات تروریستی» متهم کرده بود، اما ایران اعلام کرد که این دو نفر وکیل دادگستری هستند و برای کمک حقوقی به پرونده دو ایرانی زندانی در کنیا، به آن کشور سفر کردند.

جمهوری اسلامی از سوی ایالات متحده آمریکا به عنوان بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان شناخته می‌شود.

در ماه‌های گذشته چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف شد که اقدامات دیپلماتیک فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران و تحریم بخشی از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را در پی داشت.

وزیر خارجه ایالات متحده خرداد امسال با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی و حصول توافق جدید با تهران را برشمرد، که توقف حمایت از تروریسم از جمله این شروط بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG