لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

ایران و قزاقستان، گزارش معامله اورانیوم را تکذیب می کنند


ایران و قزاقستان، گزارش معامله اورانیوم را تکذیب می کنند
ایران و قزاقستان، گزارش معامله اورانیوم را تکذیب می کنند

قزاقستان و ایران یک گزارش خبری را که در آن گفته می شود قزاقستان، با نقض تحریم های سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی، قصد دارد حدود ۱۳۰۰ تن اورانیوم تصفیه شده به ایران حمل کند، تکذیب کرده اند.

وزارت امور خارجه قزاقستان و دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه در بیانیه ای، این ادعا را «بی اساس» خواندند.

در گزارش، به نقل از سند محرمانه ای که یک عضو نامشخص آژانس بین المللی انرژی اتمی در اختیار دارد، گفته می شود ایران و قزاقستان به قطعی ساختن معامله ای به ارزش حدود ۴۵۰ میلون دلار نزدیک هستند.

ایران می گوید چنین گزارش هایی «در خدمت مقاصد سیاسی» کشورهای ستمگر هستند. وزارت امور خارجه قزاقستان می گوید چنین اشاراتی به وجهه کشور صدمه می زند. همچنین اضافه می کند که قزاقستان به تعهدات خود درباره اصول منع گسترش سلاح های کشتار جمعی شدیدا پایبند است.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه هشدار داد حمل اورانیوم تصفیه شده به ایران، که بیشتر به «کیک زرد» معروف است، بر اساس تحریم های سازمان ملل متحد ممنوع است.

ایان کلی ملت ها را تشویق کرد به تعهدات بین المللی خود، که بخشی مهم از کوشش های دیپلماتیک جامعه جهانی برای بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی است، کاملا عمل کنند.

مقامات آمریکا گفته اند دولت اوباما در پاسخ به خودداری ایران از متوقف ساختن فعالیت های اتمی، سرگرم تهیه پیش نویس تحریم های هدفمند علیه رهبری ایران است.

آنها گفتند واشنگتن تحریم هایی را که به جای آسیب رساندن به اقتصاد ایران، مشخصا افراد و نهادهای مرتبط با دولت ایران را شامل شود، بررسی می کند.

آنها گفتند دولت اوباما نگران آن است که تحریم های اقتصادی گسترده تر، جنبش رو به گسترش مخالفان در ایران را بیگانه سازد و بر نارضایی نسبت به غرب بیافزاید.

مقامات افزودند واشنگتن قصد دارد تحریم ها را در هماهنگی با متحدان اروپایی خود و از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد وضع کند.

XS
SM
MD
LG