لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۲۳:۳۶

کروبی خواستار همه ‌پرسی و دادن مجوز راه پیمایی شد


مهدی کروبی از رهبران مخالفان دولت، در بیانیه جدیدی که در روز دوشنبه منتشر شد، برای «برون رفت از بحران» دو پیشنهاد را مطرح می کند. او خواستار برگزاری رفراندومی می شود تا «به حاکمیت شورای نگهبان پایان دهد» و خواستار اجازه برگزاری راهپیمایی مخالفان می شود.

مهدی کروبی در بیانیه خود که در سحام نیوز، ارگان خبری حزب اعتماد ملی منتشر شد، با انتقاد از برخورد شدید حاکمیت با مردم و «تبدیل تهران به یک پادگان»، از حضور «فراگیر و گسترده مردم» در راهپیمایی ۲۲ بهمن، به رغم فشارهای امنیتی و فضای بسته سیاسی حاکم تشکر کرده و نوشته است: «امسال اگرچه مراسم ۲۲ بهمن با دعوت همه جناح‌های سياسی و شخصيت‌ها و مراجع عظام انجام پذيرفت، اما متاسفانه جريان تماميت ‌خواه و خشونت ‌طلب می‌کوشد با استفاده از صدا و سيما و رسانه‌های دولتی و شبه ‌دولتی خود، با بی ‌اخلاقی تمام و وارونه ‌سازی واقعيت و پنهان‌ کردن وحشی‌گری‌ های جانبی و فضای امنيتی حاکم بر اين راهپيمايی، آن ‌را به نفع خود مصادره کند».

آقای کروبی می گوید: «جريان خشونت‌ طلب می‌خواهد از اين راهپيمايی که با حضور عظيم اصلاح ‌طلبان و اصول‌ گرايان امکان پذير شد، برای پاک‌ کردن آثار ناشی از زندانی ‌کردن‌ها و جنايت‌ها و شکنجه‌ها و کشتارهای خيابانی بهره برد».

در حاشیه مراسم سالگرد پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن امسال، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با حمله به معترضان و رهبران اپوزیسیون و استفاده از گاز اشک ‌آور، گلوله‌های رنگی و باتوم، مانع راه یافتن آنها به مسیر راهپیمایی شدند.

نیروهای دولتی همچنین در این روز به محمد خاتمی، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد که در مسیرهای مختلف سعی در پیوستن به راهپیمایان را داشتند، حمله کردند.

انتشار بیانیه مهدی کروبی دو روز پس از دیدار او با میرحسین موسوی، دیگر رهبر مخالفان دولت صورت می گیرد. آقایان کروبی و موسوی برای بررسی شرایط پس از ۲۲ بهمن دو بار دیدار کردند.

دبیرکل حزب اعتماد ملی در بیانیه خود می نویسد «مردم شهید داده»، راضی به سرپوش گذاشتن روی جنایات کهریزک و مجتمع سبحان و خوابگاه‌های دانشجویی و بی‌ حرمتی به مراجع نیستند و حضور آنها در راهپیمایی ۲۲ بهمن تأییدی بر این جنایات نبوده است.

آقای کروبی خواستار آن می شود که برای تعیین وزن دو گرایش هوادار حکومت و منتقدان آن، بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی به معترضان اجازه برپایی راهپیمایی در محلی را بدهند که امنیت آن را نیز خود تأمین می‌کنند تضمین می دهند که از هرگونه شعارهای ساختارشکنانه پرهیز کنند.

مهدی کروبی معتقد است کارنامه انتخابات ریاست جمهوری دهم نشان داد که این تنها رفراندوم است که می تواند در عبور از این تنگناها راهگشا باشد.

XS
SM
MD
LG