لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

مهدی کروبی: همه با هم در سالروز ۲۲ بهمن در راهپیمایی شرکت می کنیم


مهدی کروبی از رهبران معترض در ایران و دبیرکل حزب اعتماد ملی، در آستانه ۲۲ بهمن، در تازه ترین بیانیه خود در روز چهارشنبه ۱۴ بهمن، ملت ایران را صاحبان اصلی انقلاب خوانده است و می گوید «همه با هم، آرام و با صلابت در سالروز ۲۲بهمن که يادآور تجلی باور دينی و عزم ملی مردم شريف ايران و نقطه عطفی در تاريخ پر افتخار کشورمان است، در راهپيمائی شرکت می کنيم».

مهدی کروبی در بیانیه روز چهارشنبه خود می گوید در روز ۲۲ بهمن می کوشيم تا دستاوردها و آرمان های اميدبخش که برخی از آن يا به فراموشی سپرده شده و يا به انحراف رفته را با صبر و استقامت و پرهيز از خشونت مطالبه کنيم. اين مطالبات قانونی حق مردم است و اين روزها صاحبان قدرت آن را در صندوق خانه قدرت پنهان ساخته اند.

دبیرکل حزب اعتماد ملی که اظهارات هفته گذشته اش مبنی بر این که ریاست محمود احمدی نژاد را بر دولت، به رسمیت می شناسد مناقشات زیادی را برانگیخت و برخی آن را عقب نشینی کروبی از موضع خود در مقابل حاکمیت خواندند، در این بیانیه بار دیگر بر وقوع مهندسی آرای مردم در انتخابات ریاست جمهوری تأکید می کند و می گوید: «در حالی به استقبال سالروز ۲۲ بهمن امسال می رويم که دو رکن جمهوريت و اسلاميت نظام بشدت زير سوال رفته است».

او می گوید: «پاسخ سوال ساده مردم در راهپيمايی عظيم سکوت ۲۵ خرداد و پس از آن (رای من کو) با خشونت و سرکوب مواجه و موجب شکسته شدن ديوارهای اعتماد ميان مردم و حاکميت شد. اين امر بستری را بوجود آورد که ميراث امام خمينی و خون بهای شهيدان با بزرگترين چالش سه دهه اخير روبرو گردد. مردم خوب می دانند و مسئولان نيز بايد بدانند که راه حل مشکلات پيش آمده نه پاک کردن صورت مساله است و نه داغ و درفش».

مهدی کروبی تمکین به خواست ملت و به رسمیت شناختن حقوق آنان را راه خروج از بحران موجود نامید و خطاب به «مراجع بزرگ تقلید و علمای اعلام و حوزه های علمیه و تمام رجال و شخصیت های معتبر اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و نیز از عقلای بزرگ قوم»، از آنان درخواست کرد «تا دیر نشده بدور از مشاجرات لفظی بی حاصل، با ارائه طرح های واقع بينانه به داد اسلام و مردم برسند».

آقای کروبی در پایان می گوید اگر دنبال راه حل اصولی هستيم بايد تمامی اصول قانون اساسی اجرا گردد، بدعت «زشت» شورای نگهبان که تمامی ایرانیان از جمله چهره های شاخص و شناخته شده را به «ساتور نظارت استصوابی می سپارد» باید حذف گردد، میزان رأی ملت باشد نه گزينش و مهندسی آرای مردم بر اساس سلايق عده ای خاص، زندانیان سیاسی بی قید و شرط آزاد شوند، فضای باز مطبوعات و به رسميت شناختن نقد و نقادی و بازگرداندن آرامش به دانشگاه ها تحقق يابد و فضای امنيتی و جو پليسی و محيط رعب و وحشت برداشته شود.

XS
SM
MD
LG