لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

مهدی کروبی در آستانه بهمن ماه، خبرساز شد


هشتمین کنگره حزب مردم سالاری که روز دوشنبه با حضور برخی چهره های سیاسی برگزار شده بود با اظهار نظر کروبی در مورد به رسمیت شناختن دولت احمدی نژاد به یکی از خبرساز ترین حوادث ۷ ماه اخیر ایران تبدیل شد.

در این مراسم ابتدا مجید انصاری دبیر اجرایی مجمع روحانیون مبارز سخنرانی کرد. سخنان او که انتقاد از دولت بود با واکنش محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مواجه شد . در این هنگام مهدی کروبی نامزد معترض به نتیجه انتخابات که در میان حضار بود پشت تریبون قرار گرفت و به ابوترابی فرد گفت مگر شما خبر ندارید که در ۷ ماه گذشته در این کشور چه حوادثی رخ داده است؟ کروبی در هنگام ترک جلسه در یک مصاحبه کوتاه جمله ای گفت که بازتاب گسترده ای داشت.

وی در پاسخ به خبرنگاری در مورد به رسمیت شناختن محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری گفت من همچنان اشکالات خود را وارد می دانم اما با توجه به تنفیذ حکم از سوی رهبر ایشان را به رسمیت می شناسم. این جمله هنوز از سوی جریان ها و شخصیت های سیاسی مورد نقد و بررسی قرار دارد.

حزب مردم سالاری به دبیرکلی مصطفی کواکبیان که نماینده مجلس شورای اسلامی نیز هست، در مقایسه با احزابی نظیر جبهه مشارکت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و حتی حزب اعتماد ملی به رهبری مهدی کروبی، از وزن اندکی در میان احزاب اصلاح طلب برخوردار است. این حزب کوچک نیز می کوشد تا در این میانه برای خود جایی دست و پا کند. به همین دلیل و در روزهای پر التهاب سیاسی در ایران پس از انتخابات، تعیین فرصتی برای برگزاری کنگره حزب بیشتر فرصتی است تا برخی چهره ها و جریان های سیاسی دیدگاه های خود را در باره حوادث ۷ ماه گذشته بگویند.

همچنانکه مجید انصاری دبیر اجرایی مجمع روحانیون مبارز که تشکلی اصلاح طلب محسوب می شود به هنگام سخنرانی خود فرصت را برای انتقاد بی پرده از دولت و حتی عملکرد حاکمیت غنیمت شمرد. مجید انصاری از روحانیونی گفت که ۳۱ سال پیش در چنین روزهایی نقشی حساس داشتند و اکنون یا به انزوا کشیده شده اند و یا فرزندانشان به اتهام حمایت از مردم در زندان به سر می برند. در حالی که چند طلبه جوان به خود اجازه میدهند تا به خانه مراجع تقلید در قم حمله کنند.
وی تصریح کرد با فضایی که برای فعالیت رسانه ها ایجاد شده شاخص اعتماد در پایین ترین سطح خود قرار دارد.

مجید انصاری در این سخنرانی با اشاره به مراسم ۲۲ بهمن تاکید کرد مسئولان نباید این روز را به نفع خود مصادره کنند و صدا وسیما موظف است که بیانیه ما را هم بخواند.

این سخنان را محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس پاسخ گفت. او که نامش در میان سخنرانان مراسم نبود، پشت تریبون رفت و به اصلاح طلبان توصیه کرد که در حول محور رهبر جمهوری اسلامی به توافق برسند و به قانون پایبند باشند. سخنان او بیشتر بر این محور بود که ماجرا از انکار نتیجه انتخابات و تمکین نکردن به آن آغاز شد. او تمامی وقایع ۷ ماه گذشته را ناشی از این طرز تلقی اعلام کرد.

در این لحظه مهدی کروبی که در میان دعوت شدگان بود به عنوان سخنران پس از این نماینده اصولگرا گفت مثل این که آقای ابوترابی فرد خبر ندارند که در ۷ ماه گذشته در این مملکت چه خبر بوده است. از خانواده شهید بهشتی خبر دارید که فرزندشان در زندان است؟

اما آن چه دیروز کروبی را به کانون اخبار ایران و گمانه زنی های بسیار کشاند مصاحبه کوتاهی بود که خبرگزاری فارس منتشر کرد. در خبر این خبرگزاری مورد حمایت سپاه پاسداران چنین آمده است:

پرسش: آیا شما رئیس جمهوری منتخب و قانونی ملت ایران را به رسمیت می شناسید؟

پاسخ کروبی: بنده اشکالات خود را همچنان وارد می دانم اما در خصوص سئوال شما باید بگویم بله رئیس جمهور را نیز به رسمیت می شناسم.

در خبرهای ارسالی و برخی واکنش ها به خبر خبرگزاری فارس که در انتشار اخبار امانتدار محسوب نمی شود و به یک جانبه گرایی شهرت دارد این جمله هم اضافه شد که «من رئیس جمهوری را با توجه به این که حکم را رهبری تنفیذ کرده به رسمیت می شناسم».

تردیدی نیست که مهدی کروبی در روزهای آینده ناگزیر خواهد شد در این باره همچنان توضیح دهد تا مخاطبانش که او را به صراحت لهجه می شناسند، قانع شوند که تغییر موضع نداده است، در حالی که اولین واکنش ها به این اظهارات را بسیاری عقب نشینی وی محسوب کردند. بویژه آن که او پیش از این گفته بود که هرگز تا این حد چانه زنی در نظام بسته نبوده است. شاید او قصد دارد که این در مسدود را بار دیگر بگشاید اما آیا این راه او را از جنبش دمکراسی خواهی که در ۷ ماه گذشته تلاش کرده با آن همراه باشد جدا نخواهد نکرد؟ باید در انتظار بیانیه و شاید مصاحبه ای بود که کروبی پس از این منتشر می کند. بهمن در ۳۱ سال گذشته همواره ماهی خبرساز بوده است.

XS
SM
MD
LG