لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۳:۲۲

کروبی خواستار اجرای قانون اساسی و استقلال قوه قضائیه شد


مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی در نامه سرگشاده ای که روز دوشنبه خطاب به مردم ایران منتشر کرد، برای «هر گونه مصیبتی» اعلام آمادگی کرد و راه خروج از بحران فعلی ایران را «اجرای کلیه اصول قانون اساسی» و «استقلال قوه قضاییه» دانست.

آقای کروبی که در کنار میرحسین موسوی، دیگر نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری که پیروزی محمود احمدی‌ نژاد را در انتخابات ریاست جمهوری به رسمیت نشناخته است، در این نامه که در وب‌ سایت سحام ‌نیوز، سایت رسمی حزب اعتماد ملی منتشر شده، ضمن اشاره به این که «انقلاب را بی ‌شک صاحبان قدرت منحرف کرده‌اند»، راه اصلاح این انحراف را «اجرای قانون اساسی و کنوانسیون‌های بین‌المللی، آزادی مطبوعات و به رسمیت شناختن فضای نقد و انتقادی، آزادی زندانیان سیاسی و حاکمیت حقوق ملت» دانسته است.

مهدی کروبی، بنیان ‌گذار حزب اعتماد ملی و رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، در این نامه با اشاره به حوادث روز عاشورا و سرکوب خونین و خشونت بار مردم در تهران و شهرستان‌ها می‌گوید: «ماجرای کهریزک و خشونت به زنان، دستگیری‌های فله ‌ای و دادگاه ‌های فرمایشی و ارعاب تئوریزه ‌شده کم بود که دست آقایان به خون مردم در روز عاشورا نیز آغشته شد.»

پس از حوادث عاشورا در تهران و چند شهر دیگر، حامیان حکومت جمهوری اسلامی و محمود احمدی‌ نژاد، مخالفان را به «حرمت‌ شکنی عاشورا و امام حسین» متهم کرده و آنها را محارب خواندند. حکم محاربه در قوانین مجازات اسلامی ایران اعدام است.

خبرگزاری ها اعلام کردند در حوادث روز عاشورا هشت نفر کشته شدند، صدها نفر مجروح شدند و بیش از ۳۰۰ نفر بازداشت شدند.

مهدی کروبی در نامه خود پرهیز از خشونت را راه خروج از بحران دانسته و می گوید: «دستگاه‌های امنیتی بهتر است که به جای پروژه‌های نخ ‌نما شده و اعتراف ‌گیری‌های بی ‌حاصل به دنبال ریشه ‌یابی اتفاقات باشند.»

XS
SM
MD
LG