لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۰

مهدی کروبی در دیدار با نمایندگان کانون مدافعان حقوق بشر و شورای ملی صلح گفت: این جنبش ادامه می یابد


نمايندگان «کانون مدافعان حقوق بشر» و «شورای ملی صلح» عصر دوشنبه، ۲۷ مهر به دیدار مهدی کروبی رفتند تا ضمن قدردانی از تلاش‌های او برای احقاق حقوق مردم، حمايت خود را از اين تلاش‌ها اعلام کنند. آنان همچنین بر ادامه تلاش های «آگاهی بخش» برای جلوگیری از وقوع حوادث ناگوارتر در جامعه تأکید کردند.

این فعالان مدنی در دیدار با مهدی کروبی در منزل او، شرايط کشور را حساس خواندند و عمده نگرانی های خود را از جمله « تلاش برخی برای نظامی کردن فضای جامعه»،«نقض قانون اساسی»،« تشديد بحران اقتصادی» و «احتمال امتيازدهی در خارج و تشديد فشارها در داخل» توصیف کردند.

وکلای حاضر در این جلسه نیز به وضعيت برخی فعالان سياسی و مدنی بازداشت شده در جریان حوادث از جمله عیسی سحرخیز، عبدالله مومنی، احمد زیدآبادی و کیوان صمیمی، اشاره کردند.

پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خردادماه، که نتیجه آن مورد قبول میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلا‌ح‌طلب، واقع نشد، شمار بسياری بازداشت شدند که ده ها نفر از آنان همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

در این جلسه مهدی کروبی ملت ايران را در مبارزه با استبداد، ملتی رشد يافته معرفی کرد که در طول يکصد سال گذشته در منطقه پيشگام بوده‌اند. او حوادث پيش آمده برای مردم ايران در جریان وقایع پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری را خارج از شأن ملت ايران خواند زیرا به اعتقاد او، « انقلاب اسلامی» موجب دگرگونی جامعه شد تا حکومتی متکی بر آرای مردم شکل بگيرد.

دبیرکل حزب اعتماد ملی پس از تحلیل اوضاع جامعه سیاسی ایران پس از خرداد ۱۳۷۶ نتیجه گرفت:«حوادثی بر اثر برخی غفلت‌ها رخ داده که اوضاع اينگونه شده است.»

آقای کروبی همچنین گفت: «از آنجا که مردم ايران با هوش و رشد يافته هستند، چراغ روشنگری، هدايت و مبارزه خاموش نشد و مردم در فرصتی مناسب با حضور در انتخابات اخير، حرکتی توفنده و آرام را با حضور در پای صنوق‌های رأی انجام دادند.»

کروبی همچنين در بخش ديگری از سخنان خود با اشاره به توقیف روزنامه اعتماد ملی، پلمب دفتر شخصی خود، پلمب دفتر حزب اعتماد ملی و ممانعت از نشست دوستانه شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، از اينکه راه های ارتباطی او را با مردم بسته‌اند، انتقاد کرد.

کروبی با تأکيد بر اين جمله که همه فعالان جنبش سبز به دنبال اصلاحات هستند نه براندازی، گفت بايد همه خواسته‌هايمان در چارچوب نظام اسلامی باشد.

مهدی کروبی نامزد معترض به نتایج انتخابات که در جریان وقایع پس از آن نقش پررنگی در افشاگری ها از جمله اعمال شکنجه و تجاوز جنسی به بازداشت شدگان داشت، در جلسه شامگاه دوشنبه در منزل شخصی اش با نمایندگان کانون مدافعان حقوق بشر و شورای ملی صلح، بر دفاع از حقوق افراد با گرايش‌های مختلف سياسی و عقيدتی تأکيد کرد و گفت «این جنبش ادامه دارد، اصلاحی هم هست و بايد مواظب مرزبندی‌ها باشيم.» او همچنین گفت خود را برای همه چيز آماده کرده است.

مهدی کروبی در پاسخ به اين اتهام که طرح موضوع تجاوز در زندان‌ها به زيان نظام جمهوری اسلامی تمام می شود، گفت: «اينکه گفته می‌شود نظام متهم می‌شود را قبول ندارم، چرا که هدف اين است تا نظام پالايش و پاک شود.»

XS
SM
MD
LG