لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

ابراز نگرانی ها از ورود نیروهای داعش در میان زائران کربلا به ایران


از ایران بیش از یک و نیم میلیون نفر برای شرکت در اربعین به کربلا رفتند.
از ایران بیش از یک و نیم میلیون نفر برای شرکت در اربعین به کربلا رفتند.

همزمان با پایان مراسم "اربعین" در کربلا، مقام های امنیتی و نظامی ایران می گویند "رصد امنیتی زائران" را آغاز کرده اند تا مانع ورود احتمالی نیروهای داعش به ایران شوند. این اقدام ایران با افزایش تدابیر امنیتی در تهران همزمان شده است.

سرتیپ قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران روز چهارشنبه ۱۱ آذر به خبرگزاری ایسنا گفت که با افزایش بازگشت زائران ایرانی از کربلا، "رصد امنیتی" در مرزهای ایران با عراق صورت می گیرد.

وی گفت: "هم‌اکنون مرز مهران یک‌طرف شده و زائران برگشتی حق تردد دارند و کسی خروج نمی‌کند و به‌صورت ویژه ورود زائران کنترل و رصد امنیتی می‌شود."

مراسم اربعین امسال، با تهدید داعش علیه ایران همزمان شده است.

ابراز نگرانی ها از ورود نیروهای داعش در میان زائران کربلا به ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

در چندسال اخیر، با حمایت دستگاه های دولتی ایران، صدها هزار ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین، سالگرد چهلمین روز کشته شدن امام سوم شیعیان در کربلا به این شهر می روند.

باقر الزبیدی، وزیر حمل و نقل عراق روز چهارشنبه گفت که در مراسم اربعین امسال ۲۶ میلیون نفر شرکت کرده اند.

در مورد ایرانیان حاضر در این مراسم، رقم دقیقی نیست اما حسین ذوالفقاری، رئیس ستادی به نام "اربعین حسینی" به خبرگزاری فارس گفته از ایران امسال یک میلیون و ۶۰۰ هزار زائر ایرانی در عراق حضور دارد.

در حالی این زائران از امروز به شهرهای خود در ایران بر می گردند که مقام های امنیتی نگران هستند که داعش برای اجرای تهدیدهای خود علیه جمهوری اسلامی ایران، نیروهای خود را در قالب زائران بازگشتی از کربلا، به ایران بفرستد.

ده روز پیش، پیکارجویان داعش با انتشار فیلم جدیدی، ایران را در کنار آمریکا، روسیه و چین به حملات تروریستی تهدید کردند.

از هفته پیش شاهدان عینی از افزایش فضای امنیتی در برخی شهرهای ایران از جمله تهران و مشهد خبر دادند.

روزنامه بهار دو روز پیش نوشت "یگان های ویژه" با استقرار در سطح شهر و ایستگاه های مترو برای "عملیات ضدتروریستی" آماده می شوند. ماموران پلیس مسلح، با جلیقه های ضدگلوله طی روزهای اخیر در شهر حضور پررنگی پیدا کرده اند.

بر اساس شایعاتی که در ایران در شبکه های اجتماعی منتشر شده، برخی فرودگاه ها و همچنین ارامگاه امام هشتم شیعیان در شهر مشهد، ممکن است هدف حملات قرار بگیرند.

خبرگزاریهای ایران روز چهارشنبه، به نقل از منابع عراقی خبر دادند که در روزهای اخیر، پنج عامل انتحاری که قصد حمله به زائران کربلا را داشتند، کشته شدند.

همزمان، خبرگزاری ایلنا به نقل از یک کارشناس امنیتی، از خنثی سازی و کشف ۲۰ مورد عملیات تروریستی در روزهای اخیر خبر داده است.

XS
SM
MD
LG