لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

اشرف قندهاری بهادرزاده، رئیس هیات مدیره آسایشگاه کهریزک درگذشت


عکس: علی پور دهقان - روزنامه جوان
عکس: علی پور دهقان - روزنامه جوان

اشرف قندهاری بهادرزاده، رئیس هیات مدیره آسایشگاه کهریزک در ۹۱ سالگی در تهران درگذشت.

اشرف قندهاری بهادرزاده از سال‌های ابتدایی راه‌اندازی آسایشگاه کهریزک به این مرکز خیریه پیوست و عمر و دارایی خود را صرف امور خیریه کرد.

خانم قندهاری بهادرزاده که موسس گروه خیریه بانوان نیکوکار بود در مشهد به دنیا آمد، پس از سال‌ها فعالیت در امور خیریه به «مادر جون» معروف شده بود.

آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک در سال ۱۳۵۱ از سوی دکتر محمدرضا حکیم‌زاده لاهیجی تاسیس شد تا اولین مرکز خیریه ایران باشد که به امور معلولان و سالمندان می‌پردازد.

اشرف قندهاری بهادرزاده پس از آشنایی با این مرکز تصمیم داشت تا کمک مالی کند اما دکتر حکیم‌زاده آن را نپذیرفت و گفت تنها به نیروی انسانی احتیاج دارد.

خانم قندهاری سال‎‌ها پیش در مصاحبه با روزنامه همشهری درباره شرایط سال‌های نخست راه‌اندازی کهریزک گفته بود: «معلولان یكی خواب، یكی بیدار، یكی نالان، یكی گریان و همه به محض اینكه چشمشان به ما می افتاد، فریاد می زدند: آب، آب، آب. نزدیك شدن به بیماران، فوق العاده مشكل بود چون بوی تعفن همه جا را پر كرده بود. وقتی ملافه ها را كنار می زدیم به كثافت هفتگی و شاید چندهفتگی برمی خوردیم. تمام بدن بیماران آلوده و زخم بود. منظره شپش ها، قابل توصیف نبود و امكانات در آسایشگاه زیرصفر بود. تخت ها مناسب نبودند و انباشت زباله‌های هفتگی همه جا را آلوده كرده بود.»

آسایشگاه کهریزک یک موسسه خوشنام به طور کامل غیرانتفاعی است و با کمک‌های مردمی اداره می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG