لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۰۴

فرمانده نیروی انتظامی: من و رادان در کهریزک دست نداشتیم


اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با بیان این که خود و معاونش احمدرضا رادان، هیچ نقشی در حوادث کهریزک نداشته ‌اند، گفت ماجرای کهریزک در حد یک تخلف کوچک بوده است و با ماموران متخلف نیز برخورد شده است.

اسماعیل احمدی ‌مقدم، روز پنج‌ شنبه در دیدار با خبرنگاران در بوشهر گفت او و معاونش، احمدرضا رادان «هیچ نقشی» در ماجرای کهریزک نداشته ‌اند.
در اواخر دی ماه نیز سعید مرتضوی دادستان عمومی پیشین تهران در واکنش به گزارش کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به رویدادهای پس از انتخابات، از خود سلب مسئولیت کرده و گفته بود هنگام اعزام بازداشت شدگان به زندان کهریزک در مرخصی بوده است.

کمیته ویژه مجلس برای رسیدگی به حوادث پس از انتخابات، یک هفته پیش از این اظهارات مرتضوی در گزارشی تأکید کرده بود انتقال بازداشت شدگان ۱۸ تیر به کهریزک به «دستور و اصرار» مستقیم سعید مرتضوی دادستان وقت تهران صورت گرفته و دستگاه قضایی باید در این زمینه پاسخگو باشد.

به دنبال انتشار گزارش‌ هایی درباره شکنجه و ضرب و شتم بازداشت ‌شدگان حوادث پس از انتخابات در بازداشتگاه کهریزک و دستور رهبر جمهوری اسلامی برای تعطیلی این بازداشتگاه، اخباری منتشر شد مبنی بر این که فرماندهان عالی رتبه نیروهای انتظامی از جمله سردار رادان در حوادث خشونت بار این بازداشتگاه بحث انگیز دست داشته اند.

کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به رویدادهای پس از انتخابات گزارش داده بود در بازداشتگاه کهریزک دست کم سه تن از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات به نام های محسن روح الامینی، امیر جوادی فر و محمد کامرانی، بر اثر ضرب و جرح و شکنجه جان سپرده اند.

همزمان به دنبال انتشار گزارش کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی، عبدالحسین روح الامینی، پدر محسن روح‌ الامینی اعلام کرد فرد چهارمی به نام رامین آقازاده نیز به دلیل ضرب و شتم در این بازداشتگاه کشته شده است که در گزارش مجلس اشاره‌ای به آن نشده است.

اسماعیل احمدی ‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در اظهارات روز پنجشنبه خود با سلب مسئولیت از خود، معاونش و نیز سایر فرماندهان عالی ‌رتبه پلیس در ماجرای کهریزک گفت: «بنده به عنوان مسئول ارشد پلیس و یا جانشین من (سردار رادان) در این پرونده متهم نیستیم. ابعاد مساله معلوم است، گزارش مجلس هم داده شد، یک تخلفی بوده درسطح یک واحد صورت گرفته است».

وی همچنین گفت: «این که چرا تخلف صورت گرفته باید به ریشه‌ها رسیدگی شود، با این حال مسئولانی که از پلیس در کهریزک نقش داشته‌اند، حداکثر اتهامی که متوجه‌ شان می‌باشد ضعف در نظارت و سهل انگاری در انجام وظیفه است وگرنه آمریت و یا دستور نه تنها به اثبات نرسیده بلکه ثابت شد که چنین آمریتی نبوده است».

فرمانده نیروی انتظامی همچنین گفته است:« مامورانی در آنجا از حدود قانونی خود تجاوز کردند و نیروی انتظامی با آنان برخورد، تنبیه و برکنارشان کرد و تحویل دادسرای نظامی داد قبل از اینکه مراجع قانونی دیگری از ما بخواهند این امر را مطالبه کنند».


XS
SM
MD
LG