لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی برگزار شد


بابک زنجانی در نخستین جلسه دادگاه
بابک زنجانی در نخستین جلسه دادگاه

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی، بازرگان میلیاردر ایرانی به ریاست قاضی صلواتی به طور علنی در دادگاه انقلاب برگزار شد.

از جمله اتهامات مطرح شده علیه آقای زنجانی در نخستین جلسه دادگاه در روز شنبه ۱۱ مهر که مربوط به بخشی از کیفر خواست اوست، "فساد فی‌الارض و اخلال در نظام اقتصادی کشور"، "کلاهبرداری گسترده از شرکت نفت، بانک مسکن و تامین اجتماعی"، "پولشویی و نشر اکاذیب" و "جعل اسناد بانکی" عنوان شده است.

نام بابک زنجانی به دلیل نقشش در دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در دوره محمود احمدی‌نژاد بر سر زبانها افتاد. وی پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در دی ماه سال ۱۳۹۲ بازداشت شد. وزیر نفت ایران گفته است بابک زنجانی بیش از دو میلیون یورو پول فروش نفت ایران را بازنگردانده است.

دولت ایران در اوج تحریم‌های بین المللی علیه صنعت نفت و شبکه بانکی خود، فروش نفت را به برخی از اشخاص و شرکت‌های غیردولتی سپرد.

به گفته معاون دادستان تهران، محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها موجب شد تا بانک‌های ایرانی در جابجایی ارز با مشکل روبرو شوند، از این رو بابک زنجانی "در امر جابجایی ارز و ارائه خدمات گشایش مالی و ارزی" فعالیت می‌کرد.

در پی بازداشت این بازرگان ایرانی، گفته شد که او دارایی‌هایی در خارج از کشور دارد و مسئولان قضایی و اطلاعاتی مشغول شناسایی این اموال و دارایی‌ها هستند اما نماینده مدعی العموم در جلسه دادگاه اعلام کرد که سندی در این رابطه وجود ندارد. او گفت: "در تحقیقات مقدماتی اشاره شده بود که بابک زنجانی منابع ارزی در خارج از کشور دارد اما منابع تحقیقاتی نشان می‌دهد که گفته‌های وی کذب است."

معاون دادستان تهران در جلسه دادگاه از ارتباط متهم با خارج از زندان اوین از طریق ماموران زندان و تلاش برای جعل اسناد از طریق خواهرش خبر داد.

او در بخش دیگری از کیفرخواست آورد که این متهم برای فعالیت‌های خود در خارج از کشور، علاوه بر تاسیس دهها شرکت، دو بانک در مالزی و تاجیکستان راه اندازی کرد. به گفته این مقام قضایی او همچنین مالک ۱۱ شرکت نفتی است که بزرگترین آنها در عراق فعال است.

این در حالیست که پیشتر مقامات دولتی ایران اعلام کرده بودند که اموال و دارایی‌های بابک زنجانی جوابگوی بدهی‌های او به دولت نیست.

نخستین جلسه دادگاه آقای زنجانی به خواندن تنها ۶۵ صفحه از کیفر خواست ۲۳۷ صفحه‌ای او گذشت. جلسه بعدی دادگاه بابک زنجانی روز یکشنبه ۱۲ مهر برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG