لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

صادق لاریجانی: برای قضاوت درباره دونالد ترامپ نباید عجله کرد


صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، هرگونه قضاوت درباره دونالد ترامپ در زمان کنونی را ناشی از «عجله» دانست.

به گزارش خبرگزاری میزان، رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه چهارم بهمن، در نشستی با بیان اینکه در ارزیابی و قضاوت درباره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا نباید عجله کرد، گفت: «ابتدا باید نحوه رفتار وی در داخل کشورش و در سطح بین المللی مشاهده شود.»

با این حال این مقام جمهوری اسلامی برخی از سخنان آقای ترامپ را دامن زدن به اسلام هراسی دانست و گفت که به کار بردن عبارت تروریسم اسلامی حاکی از ایجاد اسلام هراسی است.

سخنان رئیس قوه قضائیه ایران از اندک اظهارنظرهای مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی درباره ریاست جمهوری آقای ترامپ پس از مراسم تحلیف او به شمار می رود.

پیش از این، هنگامی که آقای ترامپ برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد، رهبر جمهوری اسلامی گفته بود: «بر خلاف عده‌ای که در دنیا برای نتیجه انتخابات آمریکا عزا گرفته‌اند یا عده دیگری که شادی می‌کنند، ما نه عزا می‌گیریم و نه شادی می‌کنیم زیرا برای ما فرقی نمی‌کند و هیچ نگرانی هم نداریم.»

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز پس از اعلام برنده شدن ترامپ گفت که در مورد او نباید عجولانه اظهار نظر کرد.

آقای خامنه‌ای تابستان گذشته هم واکنشی دیگر به انتخابات آمریکا داشت. او گفته بود که مردم آمریکا به این نامزد ریاست جمهوری توجه بیشتری نشان می‌دهند چون واقعیات را صریح تر بیان می کند.

با این حال، برخی از واکنش‌های مقامات دولتی ایران به انتخابات آمریکا، به اقدامات احتمالی دولت آقای ترامپ درباره توافق هسته‌ای باز می‌گردد.

مقامات وزارت امور خارجه و رئیس سازمان انرژی هسته ای ایران در روزهای اخیر با توجه به انتقادات رئیس جمهوری جمهوریخواه آمریکا از برجام، اعلام کرده اند که خود را برای مقابله با نقض احتمالی برجام از سوی دولت آمریکا آماده کرده‌اند.

این در حالیست که برخی از مقامات جدید دولت آمریکا، از جمله وزیر دفاع جدید، اعلام کرده اند که توافق هسته‌ای باید از سوی دولت آمریکا رعایت شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG