لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۹

بازداشت دسته جمعی درویشان گنابادی در نزدیکی دادستانی تهران


عکسی که وبسایت مجذوبان نور از تجمع روز شنبه زنان دراویش منتشر کرده است
عکسی که وبسایت مجذوبان نور از تجمع روز شنبه زنان دراویش منتشر کرده است

وب‌سایت مجذوبان نور، پایگاه اطلاع رسانی درویشان گنابادی ایران، از بازداشت ۴۳۰ درویش گنابادی در خیابان‌های اطراف دادستانی تهران توسط نیروهای امنیتی و «ضرب و جرح» تعدادی از زنان درویش خبر داد.

این افراد که تعداد آنها از سوی سایت مجذوبان نور بیش از دو هزار نفر ذکر شده، قصد داشتند در قالب کمپینی تحت عنوان «کوچ دراویش به زندان اوین» در اعتراض به برخوردهای امنیتی و سرکوب درویشان و پیگیری وضعیت ۹ درویشی که در اعتصاب غذای نامحدود بسر میبرند، مقابل دادستانی تهران تجمع کنند که با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شدند. این در حالی است که پیش از شکل گیری تجمع، عده‌ای از درویش‌های مرد و زن، دستگیر و تعدادی نیز مورد خشونت نیروهای امنیتی و ضربات پی در پی باتوم قرار گرفتند.

مریم شیرینی یکی از زنان درویش بازداشت شده توسط ماموران امنیتی، در مصاحبه با صدای آمریکا ضمن اشاره به نحوه بازداشت و شیوه برخورد نیروهای امنیتی با تجمع درویشان گنابادی مقابل دادستانی تهران گفته که بازداشت او و تعدادی از زنان درویش با توهین و خشونت همراه بوده و او از ناحیه دست و کمر مورد ضربات باتوم قرار گرفته است.

مریم شیرینی ضمن درخواست رسیدگی از سوی مسئولان، به حقوق درویش‌های زندانی که برخی از آنان در اعتصاب غذا بسر میبرند گفته که همسرش امیر اسلامی یکی از وکلای درویشانی است که بیست روز است در اعتصاب غذا بسر میبرد وضعیت مناسبی ندارد.

اخیرا ۹ نفر از وکلای درویشانی که در زندان بسر میبرند اعتصاب غذای خود را در اعتراض به آزار و اذیت و سرکوب درویشان از نهم شهریور ماه آغاز کرده‌اند و در وصیت نامه‌ای ابراز امیدواری کرده‌اند که «آزادمردان جهان و دیگر دراویش طریقت گنابادی خون‌خواهی آنان را تا محاکمه کامل ماموران و آمران شکنجه‌ها ادامه دهند». در این وصیت نامه همچنین آمده که «دشمنان دین و قانون در لباس دین و قانون به دشمنی با جان انسان مشغول شده‌اند و ما را زجرکش می‌کنند».

حمیدرضا مرادی‌ سروستانی، امیراسلامی، فرشید یداللهی، رضا انتصاری، افشین کرم‌پور، مصطفا عبدی، امید بهروزی، مصطفا دانشجو، و کسری نوری از درویشانی هستند که هم اینک در اعتصاب غذا به سر می‌برند. شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در گفتگو با صدای آمریکا عنوان کرده که در نامه‌ای سرگشاده به بان کی مون، از دبیرکل سازمان ملل خواسته هنگامی که رییس جمهوری ایران به سازمان ملل می‌رود و در آنجا مدارا و خشونت پرهیزی را توصیه می‌کند از او بخواهد که به فشارها بر دراویش و دیگر اقلیت‌های مذهبی، پایان دهند. خانم عبادی در مورد علت برخورد و سخت گیری حکومت با درویش‌ها، به عدم تحمل و مدارای حکومت ایران در برخورد با دگراندیشان اشاره کرد. به گفته خانم عبادی، دراویش گنابادی شیعه اثنی عشری و دارای مذهب رسمی کشور هستند و چون حاضر نیستند به دستبوس ولی فقیه بروند، مورد بخل مذهبی و بغض و کینه [حکومت] قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG