لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۴

پسر مهاجرانی از زندان آزاد شد


فرزند آقای مهاجرانی اتهام دلالی فروش دکل گمشده نفتی را رد کرده است
فرزند آقای مهاجرانی اتهام دلالی فروش دکل گمشده نفتی را رد کرده است

وکیل محمد محسن مهاجرانی روز جمعه اعلام کرد که موکل او روز چهارشنبه هجدم آذر ماه از زندان آزاد شده است.

به گفته محمود علیزاده طباطبایی، فرزند عطا الله مهاجرانی وزیر ارشاد دولت محمد خاتمی که اواخر آبان در ارتباط با پرونده دکل نفتی گم شده دستگیر شده بود، دو روز پیش آزاد شد.

آقای مهاجرانی در نامه‌ای که برخی از خبرگزاری‌های ایران پس از آزادی او منتشر کرده‌اند، بار دیگر اتهامات مطرح شده علیه خود درباره داشتن نقش اصلی در پرونده دکل نفتی گم شده را رد کرد و گفت از مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد و نماینده فعلی مجلس به دلیل آن که نام او را به عنوان یکی از دلالان این پرونده مطرح کرد، شکایت کرده است.

محمد محسن مهاجرانی در بخش دیگری از نامه خود نوشت که از ممنوع الخروجی خود بی‌خبر بوده است و درباره نحوه دستگیری خود توضیح داد: "مطابق معمول سفرهای کاری عازم امارات متحده عربی بودم. بعد از تشریفات معمول چک کردن گذرنامه به صورت کاملا قانونی سوار هواپیما شدم که البته به سبکی کاملا غیرعادی بازداشت شدم. بدون تردید اگر پیش از آن، احضاریه‌ کتبی به دست من یا وکیلم می‌رسید بدون درنگ خود را به نهادهای قانونی معرفی می‌کردم و نیازی به برگرداندن هواپیما از آسمان اصفهان به تهران نبود."

محمد محسن مهاجرانی، میرکاظمی را متهم کرد که با جهت گیری سیاسی نام او را با تاکید بر نام پدرش "به عنوان عامل اصلی و پشت پرده پرونده دکل نفتی" مطرح کرد و این مساله باعث شد تا موضوع به صورت جدی تری پیگیری شده و سرانجام منجر به دستگیری او توسط سازمان اطلاعات سپاه شود.

آقای مهاجرانی در نامه خود به شدت از رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی و سپاه انتقاد کرد و رفتار آنها را در تلاش برای ربط دادن همه اتهامات مربوط به دکل نفتی به خود و دولت اصلاحات را ناشی از "رفتار سیاسی و عصبی" آن رسانه‌ها دانست.

چند ماه پیش از بازداشت محسن مهاجرانی، مسعود میرکاظمی او را در ارتباط با گم شدن دکل نفتی متهم کرده و گفته بود که او دلال این دکل بوده است. محسن مهاجرانی او را به "نشر اکاذیب" متهم و از وی شکایت کرد.

موضوع گم شدن دکل نفتی خریداری شده از سوی ایران، که طی یک سال گذشته طرح شده است، به سال ۱۳۹۰ باز می‌گردد. گفته می‌شود با وجود پرداخت اقساط مربوط به خریداری این دکل، به ارزش ده‌ها میلیون دلار، دکل به ایران منتقل نشد. برخی رسانه‌های ایرانی نوشتند که دکل خریداری‌ شده هم اکنون در حفاری‌هایی در مکزیک به کار گرفته شده است.

خبرگزاری فارس نیز نوشته بود که قرارداد خریداری این دکل در ساعت ۱۳۸۸ و با وساطت دو "دلال نفتی"، که یکی از آنها محمدمحسن مهاجرانی است، بسته شده است. شرکت تاسیسات دریایی ایران یک طرف قرارداد بوده است.

آقای مهاجرانی با انتشار بیانیه‌ای اتهامات وارده را رد کرد.

XS
SM
MD
LG