لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

متهم پرونده بابک زنجانی بابت «ذخیره نفت» ۶۰ میلیون دلار به جیب زد 


تصویری از جلسه سوم رسیدگی به پرونده متهمی که به «جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی» معروف است.
تصویری از جلسه سوم رسیدگی به پرونده متهمی که به «جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی» معروف است.

در ادامه رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی در ایران، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیر‌ضا زیبا حالت منفرد برگزار شد. فردی که از او به عنوان «جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی» یاد می شود.

جلسه رسیدگی به اتهامات «علیرضا زیبا حالت منفرد» روز چهارشنبه یکم خردادماه در شعبه ۱۵ دادسرای انقلاب اسلامی در حالی برگزار شده که دادستان سابق تهران در سال ۹۶ درباره این متهم گفته بود که او «جعبه سیاه فعالیت‌های مجرمانه بابک زنجانی در خصوص اخذ مجوز فعالیت و خرید بانک « FIIB» توسط متهم اصلی پرونده محسوب می‌شود.»

پیش از این مقامات قضایی اعلام کرده بودند که زیبا حالت منفرد «متواری » بوده و با همکاری پلیس اینترپل در کشور دومینیکا دستگیری شده است.

بنابر اعلام قاضی صلواتی علیرضا حالت منفرد، «سفیر دومینیکا در کشور مالزی بوده است که مطابق مقررات این کشور مقام پادشاهی داشته و در ضمن مدیریت شرکت‌های نفتی متهم بابک زنجانی را برعهده داشته است.»

علیرضا زیبا حالت منفرد امروز چهارشنبه، در دفاعیات خود گفته است که «عدم حضور من در ایران بنا به توصیه آقای شمس بود تا زمینه را برای انداختن کلی و یا بخشی از تقصیر علیه بنده فراهم کنند. شمس طی تماس تلفنی به من گفت «زور گربه بیرون قفس از شیر داخل قفس بیشتر است»، آقایان فکر نمی‌کردند که بنده توسط پلیس اینترپل به کشور بازگردم.

همچنین براساس گزارش ایسنا قاضی صلواتی در این جلسه گفته است که «شما ۶۰ میلیون دلار بابت ذخیره نفت‌ها به جیب زده‌اید، به هیچ عنوان خودت را به تحریم وصل نکن، حتی وقتی در مالزی بودی از دانشجویان مقیم مالزی کلاهبرداری می‌کردی و در اظهارات شمس و بابک زنجانی به این مورد اشاره شده است.»

قاضی این دادگاه به زیبا حالت گفته است که «اگر اقدامات مجرمانه شما نبود بابک زنجانی هیچ وقت نمی‌توانست به عملیات مجرمانه برسد.»

بابک زنجانی و شرکای او به منظور کمک عبور دولت احمدی نژاد از فشار تحریم‌های بین المللی وارد معاملات بزرگ با بانکها، وزارتخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ دولتی شدند، یک سال پس از روی کار آمدن دولت روحانی متهم شدند که به نام دور زدن تحریم‌ها اقدام به جعل، پولشویی و کلاهبرداری کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG