لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

ابراهیم رئیسی دادستان تهران را تغییر داد؛ نگاهی به کارنامه عباس جعفری دولت آبادی


عباس جعفری دولت آبادی (چپ) ، علی القاضی مهر
عباس جعفری دولت آبادی (چپ) ، علی القاضی مهر

پس از ریاست ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه ایران، دادستان عمومی و انقلاب تهران بعد از ۱۰ سال از این سمت کنار گذاشته شد.

رسانه های داخل ایران،‌ روز دوشنبه ۹ اردیبهشت از تغییر دادستان عمومی و انقلاب تهران خبر داده و نوشتند که عباس جعفری دولت آبادی از این سمت کنار رفته و «علی القاصی‌مهر» به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران منصوب شد. القاصی مهر پیش از این رئیس دادگستری استان فارس بوده که رئیسی او را به این سمت منصوب کرده است.

از سرکوب بعد از ۸۸ تا مرگ خاموش زندانیان

عباس جعفری دولت آبادی پس از وقایع انتخابات سال ۸۸ و پس از ماجرای کهریزک، از سوی صادق آملی لاریجانی جایگزین سعید مرتضوی در دادستانی عمومی و انقلاب شد.

با این حال برخوردهای قضایی با معترضان در دوران دادستانی جعفری دولت‌آبادی نیز ادامه یافت. موضوع حصر رهبران معترضان انتخابات سال ۸۸، برخورد با مخالفان حجاب اجباری و بازداشت و برخوردهای شدید با دختران خیابان انقلاب، بازداشت فعالان مدنی، سیاسی نیز در پرونده کاری جعفری دولت‌آبادی پر رنگ است.

در دوران دادستانی او فعالان محیط زیستی در ایران بازداشت شدند. مرگ مشکوک کاووس سیدامامی فعال محیط زیست در بازداشتگاه و بازداشت بیش از یکسال بدون محاکمه دیگر فعالان محیط زیستی انتقادات بسیاری را به همراه داشت.

مرگ «سینا قنبری» جوان ۲۲ ساله‌ای که در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ بازداشت شده بود، در بازداشتگاه و در دوران جعفری دولت آبادی رقم خورد. موضوعی که پس از یکسال مادر سینا قنبری اعلام کرد فرزندش را در زندان به قتل رسانده‌اند.

ماجرای برخورد با درویشان گنابادی و درگیری با این دراویش در گلستان هفتم نیز در دوران دادستانی او رخ داد.

انتصاب جدید دادستان عمومی و انقلاب تهران از سوی ابراهیم رئیسی در حالی است که چندی پیش رئیس قوه قضائیه در نخستین سخنرانی خود پس از انتصاب از سوی آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود «اجرای عدالت فرع بر امنیت است. مسئله امنیت مسئله‌ای نیست که بشود نسبت به آن کوچکترین اغماضی کرد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG