لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

پرونده فساد چند موسسه مالی در ایران؛ ماجرای یک قتل در دادگاه مطرح شد


دادگاه رسیدگی به پرونده دو موسسه مالی البرز ایرانیان و ولی‌عصر
دادگاه رسیدگی به پرونده دو موسسه مالی البرز ایرانیان و ولی‌عصر

درجلسه رسیدگی به پرونده فساد چند موسسه مالی که متهم ردیف اول آن پسر یکی از استانداران دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد است، این‌بار ماجرای یک قتل مطرح شد.

پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی تعاونی‌های البرز ایرانیان، ولی عصر، فردوس و آرمان روز دوشنبه دوم اردیبهشت در حالی برگزار شد که نماینده دادستان گفته است «مشخص نیست تسهیلات تعاونی البرز ایرانیان به کجا رفته و معتقدم متهم ردیف اول با این تسهیلات پولشویی می کرده تا منشأ پول ها مفقود شود.»

به گفته نماینده دادستان امیرحسین آزاد متهم ردیف اول این پرونده در چهارسال توانسته ۵۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشد.

گزارش‌ها حاکی است که همسر «حامد کریمی» یکی از مدیران البرز ایرانیان که دو سال پیش کشته شد، درباره قتل همسرش در این جلسه سخن گفته است.

خبرگزاری ایرنا در این‌باره نوشت که خانم مهرنیا در این جلسه گفته است «وقتی به آزاد گفتم چطور زنده ای در حالی که دوستت زیر خاک است، او با پوزخندی گفت مگر او را من کشتم. سوال من این است که چه کسانی بانی قتل همسر من بودند.»

همچنین در این جلسه نماینده دادستان گفته است که «اظهارات همسرکرمی بیانگر زوایای رفتار آزاد و قریانی است و این دو نفر شعبه های البرز را در شهرستان هایی مانند ایلام و همدان تاسیس می کردند که پدرش زمانی استاندار آنجا بوده و با روابط پشت پرده فعالیت می کردند.»

متهمان این پرونده امیرحسین آزاد فرزند استاندار سابق استان‌های سیستان و بلوچستان، همدان و ایلام در دولت محمود احمدی نژاد و داماد استاندار فعلی هرمزگان، حسن قریانی، محمد بهرامی حسن آباد، و احسان حیدری هستند و اتهام آن‌ها «فساد فی الارض» از طریق اخلال عمده در نظام اقتصادی با علم به «موثر بودن اقدامات مجرمانه» اعلام شده است.

تشکیل پرونده های فساد مالی در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است؛ پرونده هایی که مقامات فعلی و پیشین حکومتی از جمله متهمان آن هستند.

این درحالی است که بحران اقتصادی موجی از اعتراض های مردمی را نیز از دی ماه سال ۹۶ در ایران رقم زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG