لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی چند موسسه؛ از جمله اتهامات «آقازاده» پرونده، «جعل امضا» و «دلالی» است


امیرحسین آزاد متهم اصلی پرونده موسسه مالی البرز ایرانیان(چپ)
امیرحسین آزاد متهم اصلی پرونده موسسه مالی البرز ایرانیان(چپ)

در حالی که پیشتر اعلام شده بود، متهم اول پرونده موسسه البرز ایرانیان فرزند استاندار سابق استان‌های سیستان و بلوچستان، همدان و ایلام در دولت محمود احمدی نژاد و داماد استاندار فعلی هرمزگان است، در ادامه جلسات این دادگاه دادستان از جعل امضا و دلالی این متهم خبر داده است.

چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی تعاونی‌های البرز ایرانیان، ولی عصر، فردوس و آرمان روز چهارشنبه ۲۸ فروردین در دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد و خبرگزاری ایرنا به نقل از نماینده دادستان گزارش داد که «امیرحسین‌ آزاد»، متهم ردیف اول موسسه البرز ایرانیان با استفاده از نفوذ پدر و پدرزن خود در سن ۲۴ سالگی با «حسن قریانی» یکی دیگر از متهمان این پرونده که سابقه بانکی داشته، شریک شده است.

نماینده دادستان گفته است که او « در ۲۴ سالگی فقط ۲ میلیارد داشته ولی زمانی که بازداشت شده است، فقط ملک واقع در خیابان پاسداران او ۵۰ میلیارد تومان ارزش داشت و خودروی لندرور او پنج میلیارد تومان می ارزد که با خودروی بنز در پارکینگ منزل همسرش بوده است.»

همچنین ایسنا به نقل از نماینده دادستان از جعل امضاء این متهم خبر داده و نوشته است که نماینده دادستان خطاب به این متهم گفته است: «شما می گویید با همتی پدر خانم‌تان به دفتر پورمحمدی رفتید و در رابطه با آب و هوا صحبت کردید. در صورتی که در همان روز تمام نامه‌ها امضا شد.»

نماینده دادستان درباره جعل امضاء‌ گفته است که متهم اظهار کرده «برای این‌که نامه سریعتر به بانک مرکزی برسد زیر آن را خودم امضا کردم» و تنها اشکال کار را در ننوشتن عبارت «از طرف» زیر نامه دانسته است.

بنابر گفته نماینده دادستان در این جلسه متهم ردیف اول این پرونده «به جای تولید یا صادرات فقط دلالی می‌کرده است.»

متهمان این پرونده امیرحسین آزاد، حسن قریانی، محمد بهرامی حسن آباد، و احسان حیدری هستند و اتهام آن‌ها «فساد فی الارض» از طریق اخلال عمده در نظام اقتصادی با علم به «موثر بودن اقدامات مجرمانه» اعلام شده است.

تشکیل پرونده های فساد مالی در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است؛ پرونده هایی که مقامات فعلی و پیشین حکومتی از جمله متهمان آن هستند. این درحالی است که بحران اقتصادی موجی از اعتراض های مردمی را نیز از دی ماه سال ۹۶ در ایران رقم زده است.

در این بین ولخرجی فرزندان این مقامات که به نام «آقازاده» در ایران شناخته می‌شوند نه تنها انتقادهای بسیاری را از سوی مردم به همراه داشته بلکه ردپای آن‌ها در پرونده های فساد اقتصادی جمهوری اسلامی نیز به چشم می‌خورد.

پیشتر ایالات متحده آمریکا بارها به وجود فساد در حکومت جمهوری اسلامی اشاره کرده است، از جمله در توئیت‌هایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد، درباره ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی نوشته بود که «حکومت ایران مملو از ریاکاران فاسد است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG