لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

چهارمین دادگاه پرونده شرکت‌های پتروشیمی در ایران؛ متهمان بعد از دور زدن تحریم ها از وفاداری به نظام گفتند


در ادامه دادگاه رسیدگی به پرونده شرکت‌های پتروشیمی متهمان به وفاداری خود به نظام تاکید کرده و از جزئیات تشکیل این شرکت ها، نقش مرجان شیخ الاسلامی به عنوان یکی از متهمان غایب در دادگاه و دور زدن تحریم‌ها سخن گفتند.

چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت های پتروشیمی روز ۲۴ فروردین در حالی برگزار شد که مرجان شیخ الاسلامی یکی از متهمان این پرونده در ایران حضور ندارد و به گفته قاضی پرونده به دلیل آن که وکیلی را نیز برای دفاع از خود تعیین نکرده، یک وکیل تسخیری برای او در نظر گرفته شده است.

بنابر گزارش رسانه های داخل ایران، در این جلسه از دادگاه اتهام مرجان شیخ الاسلامی مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی ایران» به میزان ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو و تحصیل مال از طریق نامشروع معادل با هفت میلیون و ۶۵ هزار و ۵۲۹ یورو یعنی هشت میلیون و ۷۱۰ هزار و ۳۸۴ دلار اعلام شده است.

رضا حمزه لو متهم ردیف اول این پرونده درباره همکاری‌اش با مرجان شیخ الاسلامی در این جلسه دادگاه گفت که «شیخ‌الاسلامی چهره شناخته شده‌ای بود و حتی مورد تایید شورای نگهبان بود و به عنوان کارشناس در مجلس شورای اسلامی حضور می یافت.»

او گفته است که خانم شیخ الاسلامی شخصیتی «معتقد» به نظام و «محجبه » بوده و ما هم در مدت همکاری با ایشان چیزی جز این ندیدیم.

وکیل مرجان شیخ الاسلامی نیز در این دادگاه گفته که موکلش جرمی مرتکب نشده بلکه در مقابله با «استکبار» و در «شرایط تحریم » با سپر قرار دادن خود بدون ترس از عواقب ناشی از دور زدن تحریم‌ها خدمتی شایان تقدیر انجام داده است.

همچنین محسن احمدیان دیگر متهم این پرونده نیز در دفاعیاتش به وفاداری به نظام جمهوری اسلامی تاکید کرده و خود را «مدیون نظام» دانسته و گفته است که «در مقطعی نظام به ما اعتماد کرد ما هم کار را یاد گرفتیم و برای صادرات محصولات این کشور تلاش کردند.»

پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی که با موضوع دور زدن تحریم ها متهم به اخلال در نظام اقتصادی شده است، در روزهای آخر سال ۹۷ به همراه ۱۴ متهم خود به یکی از جنجالی‌ترین پرونده های اقتصادی در ایران تبدیل شد.

پیشتر در دومین دادگاه این پرونده متهم ردیف اول گفته بود با تشکیل این پرونده «یک سری از مهره‌ها» در دور زدن تحریم‌ها سوختند.

ایالات متحده آمریکا بارها به وجود فساد در حکومت جمهوری اسلامی اشاره کرده است، از جمله در توئیت‌هایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد، درباره ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی نوشته بود که «حکومت ایران مملو از ریاکاران فاسد است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG